Představa vedení města je taková, že by na jeho území vzniklo například jedno luxusní zařízení, kam se budou jezdit odreagovávat majetní lidé. Mělo by to být mimo širší střed města a značnou část velkých sídlišť. Hráči by měli svou zábavu a městská pokladna nový příjem. Vypadá to jako ideální řešení.

Potíž je, že řada provozovatelů kasin dokáže obcházet pravidla. Mají v rukávu fígly, jak papírově splňovat přísné podmínky, které jsou k založení nóbl podniku zapotřebí. Zvenčí bliká nápis kasino, uvnitř řady klasických výherních automatů, na kterých nehrají žádní milionáři, ale obyčejní lidé, kteří propadli závislosti. Poker nebo blackjack nahrazují třeba obyčejné kostky. S fenoménem těchto falešných kasin zápolí třeba naše hlavní město. Jsou to jen herny v hezčím kabátku a noční můra pro rodiny patologických hráčů. V bednách nakonec končí nejen jejich peníze, ale i peníze příbuzných, známých či firem.

Není sporu o tom, že další příjem by se městu hodil. Rozpočet zatížil covid a k tomu se přidávají i nejnovější daňové změny. „Kasina“ ale nejsou dobré řešení. Více než peníze plodí sociální problémy.

Ruleta. Ilustrační foto.
Zmrtvýchvstání hazardu v Chomutově? Zastupitelé budou jednat o vyhlášce