První můj důvod je jen primitivní pocit a nestydím se za to. Jsem rád, že gauneři jsou trestáni. Že těm, kteří porušují zákony a jsou přitom v klidu, někdo ten klid narušil. Že konečně na ty, kdo nás při prosbách o klid častují vulgárními gesty a výkřiky, někdo taky vystrčil prostředníček. Neplatíš? Zaplatíš!

Druhý důvod je všechen ten humbuk kolem. Ten je taky správný. A je mi jedno, jestli to zrovna křičí Kocáb, jak budou chudáci dávkaři žít, nebo mi primátorka vysvětluje, že v tom není ani špetka populismu. Stejně tak je mi jedno, jak různé výklady jednoho zákona právníci mají. Důležitější je jiná věc – ukazuje se, že většina lidí je za krok radnice ráda ze stejně jednoduchého důvodu, jako já. Jsou rádi, že ty neslušné někdo trestá.

Možná je to kontroverzní krok, možná na hranici drzosti slušnosti i zákona. Ale probudil spoustu lidí nahoře. Až se přestanou starat o politická prohlášení, měli by přemýšlet nad tím zásadním. Jak to, že to zašlo tak daleko? Proč se musejí dělat tak tvrdé kroky?

Jednoduše proto, že realita je jiná, než na jakou myslí zákony. Neslušným se prostě VYPLÁCÍ být neslušný. Nepracovat, neplatit za nic, ani za své prohřešky. A slušným to vadí. Vadí to natolik, že už se neohlížejí na to, zda je krok radnice zákonný nebo ne. Trestá syčáky, tak to je přece správné! Tak podle mě vypadá stav mysli slušného člověka těsně před tím, než začne brát zákon do vlastních rukou.

Když se neslušní nebojí trestů, asi jsou neúčinné. S tím by měl ministr spravedlnosti něco dělat, ne posílat do Chomutova kontroly.