Ještě než si rodiče přivezou z porodnice nový přírůstek do rodiny domů, mají-li nějakého domácího mazlíčka, měli by zapřemýšlet, jak bude jeho soužití s novým členem rodiny vypadat. Pokud disponují z dřívějška zkušenostmi, jak jejich pes či kočka reagují na návštěvy malých dětí, jsou ve výhodě a mohou se podle toho zařídit. Každopádně při prvním vzájemném seznamování zvířete s dítětem, je obezřetnost nezbytná.

Například první přivítání miminka psím mazlíčkem může probíhat i tak, že pro jistotu máte psa na vodítku. Také je třeba mít na paměti, že tím, že jsme si pořídili miminko, to neznamená, že budeme zanedbávat péči o domácího mazlíčka. Pokud už předem víme, že kvůli péči o miminko nebudeme zvládat venčení psa či krmení morčat, je vhodné zavčas sehnat za sebe náhradu, někoho, kdo by dočasně chodil morčata krmit a psa pravidelně venčit.

Dítě s mazlíčkem nenechejte nikdy ani chvíli samotné

Pokud máte malé dítě, pravidlem, které by mělo neoddiskutovatelně platit vždy je, že dítě nikdy ani na chviličku nenecháte se zvířetem bez dozoru dospělého. A to ani tehdy, jste-li přesvědčeni, že domácí mazlíček děti miluje a neublížil by ani mouše. Během chvilky se totiž může stát cokoliv. Mazlíček je jen zvíře a jedná podle svých zvířecích instinktů, nikoliv podle lidského rozumu.

Samozřejmostí by mělo být, že s příchodem nového člena rodiny dokážete domácímu mazlíčkovi vymezit mantinely tak, aby věděl, co si smí dovolit vůči dítěti a co už ne. Například, že nesmí skočit za dítětem do kočárku, na postýlku či dokonce do ní. Naopak domácí mazlíček by zase měl mít též svůj vlastní vymezený prostor či koutek s pelíškem, kde může v klidu, bezpečí a bez stresu odpočívat. Malý kojenec vyžaduje velkou pozornost a často pláče, což může zvířátko, dosud zvyklé na klid, znervózňovat. Pokud má kam si nerušeně zalézt, dočasnou nepohodu lépe zvládne.

Pozor na parazity, zvířecí choroby i alergie

Myslet je třeba i na to, že zvíře může být přenašečem celé řady parazitů či onemocnění. Proto je nutno dbát u zvířátka na potřebná pravidelná očkování a také na prevenci proti nejrůznějším parazitům. V případě nejasností, je dobré se poradit zavčas s veterinárním lékařem. Pozorujeme-li u dítěte příznaky alergie, je na místě, probrat potíže s jeho pediatrem.

Veterinář radí jak na prevenci:

| Video: Youtube

Učte dítě, jak se má ke zvířeti chovat

Jak vaše dítě vyrůstá a postupně rozumí, je třeba mu vysvětlovat, co si smí k domácímu mazlíčkovi dovolit a co nesmí dělat. Například, že jej nesmí tahat za uši či ocas, nesmí mu sahat do misky a na jeho jídlo či hračku. Mezi dítětem a mazlíčkem můžete postupně vytvářet přátelství i tím, že jdete dítěti osobním příkladem. Aby dítě pochopilo, že domácí mazlíček je závislý na vaší pravidelné péči. Ukazujte dítěti, jaké má zvířátko potřeby, co má rádo a současně dítěti vysvětlujte, jak je pravidelná péče o zvířátko nezbytná.

Psychologie psů:

| Video: Youtube

Nové domácí mazlíčky pro dítě vybírejte pečlivě

Pokud domácího mazlíčka zatím nemáte a vaše dítě touží vyměnit plyšáka za skutečného domácího mazlíčka, neunáhlujte se a vše dobře promyslete. Nejdříve si s dítětem o jeho vysněném mazlíčkovi povídejte a vysvětlujte mu, jak bez pravidelné péče by mohl strádat. Zkuste dítě vzít třeba k vašim přátelům, kteří takové zvíře mají, aby vidělo, jak se musí o zvířátko starat, navštívit můžete společně například i psí útulek. I když budete hledat nenáročné zvíře pro dítě, musíte každopádně počítat s variantou, že veškerá péče o zvířátko se nakonec přesune na vás.

Pořizujeme si nové štěně:

| Video: Youtube