Předchozí
1 z 6
Další

Tereza Menzlová z ChomutovaZdroj: Lucie Šebestová

Dálky a exotika ji lákaly od malička. Vytvářela si deníky, kam vlepovala fotky a články o cizích zemích, fascinovaly ji mapy a zážitky slavného lovce krokodýlů Steva Irwina. Studium na gymnáziu a později biologie na Univerzitě Karlově Tereze Menzlové nedávalo to, co potřebovala, a tak ho 22letá Chomutovanka opustila, aby se mohla vydat na cesty.

Tereza Menzlová z ChomutovaZdroj: archiv Terezy Menzlové

„Něco mi v životě chybělo,“ krčí rameny tmavovláska. Její cestování odstartoval závod LowCost Race, který dokáže závodníky cestovatele těžce prověřit. S sebou totiž mají jen minimum peněz, o to víc poznávají sebe, své limity a musí se více spoléhat na lidi kolem sebe. Následovala spontánní jízda po Balkánu a toulky po Španělsku. Naposledy zakotvila ve Velké Británii, která ji přes předešlé zkušenosti představovala další zkoušku.

Tereza Menzlová z ChomutovaZdroj: archiv Terezy Menzlové

„Příjezd byl tvrdá rána. Měla jsem domluvenou práci v hotelu, který byl na vzdálenějším břehu jezera, kam nevedla žádná pořádná cesta. Loď tam jezdila jen párkrát za den, a když jsem přiletěla, už žádná nevyplouvala,“ vylíčila Tereza. „Byl večer, neměla jsem kde spát, peněz málo a nevěděla jsem, jak dát vědět, že jsem přijela. Rozbrečela jsem se, chtěla jsem domů,“ přiznala. Pomohl pár, který ji vyslechl a poradil, jak situaci řešit. Od toho momentu uplynul rok a stále pobývá v různých koutech Británie.

Tereza Menzlová z ChomutovaZdroj: archiv Terezy Menzlové

Co jí cestování dává? „Zjistila jsem, že nejsem takový strašpytel, jak jsem si o sobě myslela. Naučila jsem se samostatnosti, která není jen o tom, že si člověk sám vypere. Ale že se sám rozhodne, kam se bude ubírat, a nenechá si líbit věci, které nechce,“ přiblížila cestovatelka. „Už také vím, že není ostuda odhalit své nedostatky a nechat si pomoct,“ dodala.

Tereza Menzlová z ChomutovaZdroj: Lucie Šebestová

Kromě toho, že si vytříbila angličtinu, musela se v řadě ohledů překonat, a to včetně řízení auta v cizí zemi. Do té doby přitom jezdila jen v rámci autoškoly.

Tereza Menzlová z ChomutovaZdroj: archiv Terezy Menzlové

Protože se Tereze zastesklo po učení, přihlásila se ke studiu mořské biologie. Přijata byla na tři britské univerzity. „Bohužel jsem si vybrala finančně náročné studium a letošek je posledním rokem, kdy po Brexitu poskytují studentské půjčky studentům z Evropské unie,“ lituje Chomutovanka. Přesto chce nastoupit a pokusí se studium finančně zvládnout. Její záložní plán ale nevylučuje další cesty. Láká ji například dobrovolnictví v nitru Afriky.