Předchozí
1 z 7
Další

Marie Svatošová a její pyžamožrout.Marie Svatošová a její pyžamožrout.Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová

„Například pyžamožrouta. To je figurka v podobě pejska, kočičky nebo i jiná, které se udělá dlouhé tělo. Tvoří se prsty. Do toho se pak strkají pyžamka a dávají na postýlku,“ vysvětlila, co se schovává za zvláštním pojmenováním. Háčkuje také mazlíky pro malé děti v podobě oveček, medvídků, chobotniček a dalších zvířátek ze zvláště jemné vlny.

Velikonoční a vánoční hračky a dekorace.Velikonoční a vánoční hračky a dekorace.Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová

Před Velikonocemi tvoří zajíce, slípky, ale také netradiční kraslice. Před Vánocemi vánoční skřítky a originální ozdoby na stromek.

Vánoční ozdoby.Vánoční ozdoby.Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová

K ručním pracím si nacházela cestu postupně, i když háčkování jí předala maminka. Později pracovala jako šička v Tostě ve Vejprtech, kde si ženské schovávaly odstřižky a pak si ukazovaly, co z nich jde vytvořit. Tvůrčí atmosféra ale byla i v ženském kolektivu na šachtě, kam odešla později. I tam ženy vyznávaly řadu ručních prací a rády porovnávaly výsledky.

Marie Svatošová a její tvorba, která dělá radost hlavně dětem. Ale nejen jim.Marie Svatošová a její tvorba, která dělá radost hlavně dětem. Ale nejen jim.Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová

Do háčkování, pletení, šití a vyšívání se paní Svatošová naplno ponořila, kdy se jí narodily děti. „Bylo mi 26 let. Od té doby jsem toho udělala kvanta,“ směje se 68letá žena. Když přišla devadesátá léta a s nimi zahraniční zboží, zájem o domácí pletenou a háčkovanou tvorbu ustoupil. Dnes se ale vrací, i když v pozměněné podobě.

Dílka Marie Svatošové dělají radost hlavně dětem. Ale nejen jim.Dílka Marie Svatošové dělají radost hlavně dětem. Ale nejen jim.Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová

„Občas pletu dceři čepice a posílám jí je do Anglie. Má ráda barevné kulichy,“ uvádí tvůrkyně. Jinak je ale zájem hlavně o hračky a dekorace. Marie Svatošová nepočítá, kolik jich vytvořila. Také je neprodává. Rozdává je rodině a přátelům. Hlavní podmínkou je, že se obdarovanému výtvor líbí a přinese mu užitek.

Mazlíci do dětských postýlek.Mazlíci do dětských postýlek.Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová

„Je to můj koníček. Dělá mi to radost. Když si doma udělám, co potřebuji a nemám co dalšího, vezmu do ruky háčkování. Neumím jen tak sedět a nic nedělat,“ vysvětluje.

Marie Svatošová a kočičí dekorace do okna.Marie Svatošová a kočičí dekorace do okna.Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová

Její práce, ale i práce dalších zručných žen z Málkova bylo možné v nedávné minulosti vidět i na výstavě v místní knihovně.