Předchozí
1 z 5
Další

Jiří PiramovskýZdroj: archiv Jiřího Piramovského

Jeho vášní a posláním se staly objekty historického vojenského opevnění. Jiří Piramovský je předsedou spolku Muzeum československého opevnění z let 1936 – 1938 Na Kočičáku. Do starých, téměř zapomenutých bunkrů, spolu s dalšími nadšenci vracejí života zaplňují bílá místa naší vojenské historie. Společně tak poukazují na to, co to je hrdost, dnes už mnohdy ztracená a zapomenutá.

Jiří PiramovskýZdroj: archiv Jiřího Piramovského

„O prvorepubliková vojenská opevnění jsem se začal zajímat někdy v patnácti letech, kdy jsme s kamarády hltali články v časopisech, jako bylo tehdy ABC mladých techniků a přírodovědců. Právě tam jsem poprvé viděl první obrázek pevnosti. Zajímalo mě v souvislosti s ní úplně všechno,“ říká s tím, že potom začal vyrážet na výpravy po pevnostech nejen v okolí Chomutova, ale také v linii na Ohři a jinde v republice. „V roce 1998 jsem se přidal ke klukům, kteří založili klub vojenské historie Nord Sever Chomutov. Tím to pro mě začalo. První fotografie, kde stojím u pevnosti, je ale mnohem staršího data. Je z Krkonoš a vznikla v roce 1985,“ doplňuje.

Jiří PiramovskýZdroj: archiv Jiřího Piramovského

Ze začátku se zajímal hlavně o publikace a knížky, i když těch v 90. letech ještě tolik nebylo. Jako první ze součástí výstroje našich prvorepublikových vojáků si pořídil přilbu vzor 32, tzv. hříbek. „Čistil jsem ji na balkóně, to jsem ještě bydlel u rodičů. Je to nezapomenutelná vzpomínka, musel jsem z ní odstranit barvu a pak ji znovu natřít. Byl to zážitek, myslím, že i pro sousedy,“ směje se.

Jiří PiramovskýZdroj: archiv Jiřího Piramovského

Je jedním ze zakladatelů Muzea československého opevnění z let 1936 – 1938 Na Kočičáku. To vlastní celkem 13 pevnostních objektů. Další má v pronájmu například v Lounech a okolí. Spolek pracuje na vlastnických převodech dalších pevností, chce aby se podařilo spojit linii nad Chomutovem v jeden celek. V zálibě pro vojenskou historii jej podporuje celá rodina. Do akcí na Kočičáku, které se těší velké oblibě, se zapojují manželka, oba synové i dcera.

Jiří PiramovskýZdroj: archiv Jiřího Piramovského

Chomutovská linie je podle Jiřího Piramovského specifická. Hlavně tím, že byla nejkratší vzdáleností přes Chomutov do Prahy, zhruba 90 kilometrů. Takže prostor Krásné Lípy nad Chomutovem byl opravdu unikátně opevněn a má řadu speciálních objektů. „Naše linie má nejvíce objektů staršího typu, což je také vzácné. V letech 1938 a 1939 tady Němci prováděli například trhací zkoušky. Takže návštěvníci mohou vidět bunkry nepoškozené i poničené od protivníka, který na nich zkoušel své zbraně a taktiku. Naše naučná stezka má pět kilometrů a je na ni celkem dvaadvacet objektů. Je to krásná procházka přírodou,“ zve k prohlídce.