Předchozí
1 z 5
Další

Jana Tóthová.Zdroj: Deník / Miroslava Šebestová

Doma je jich sedm. Dvouletý Robin, čtyřletá Lada a pětiletý Milánek, pak také manžel Milan, který se po těžké nemoci vrací k malování obrazů, a členy rodiny jsou i kocouři Jazz a Kundera. Mezi všemi je Jana Tóthová – maminka a žena, která je oporou všem svým blízkým. Čas si najde i na šperkaření, procházky s kamarádčinými psy a nově se dala na kreslení. Zdokonaluje se v něm hlavně po nocích, kdy všichni spí – portrétuje své děti, kamarády a zachycuje i další tváře, které ji zaujaly.

Jana se objevuje i v obrazech svého manžela.Zdroj: Deník / Miroslava Šebestová

„Tři roky jsem studovala estetiku na Karlově univerzitě, proto mám k umění blízko,“ prozradila Jirkovanka. „Určitě by mě do budoucna bavilo starat se o výstavy, domlouvat je, propagovat,“ zamýšlí se. Zkušenosti má, protože pomáhá s pořádáním výstav manželovi. Jemu je také múzou, ztvárnil ji jako vílu na jednom ze svých obrazů.

Jana Tóthová.Zdroj: Deník / Miroslav Rada

Manželovy fantasy výjevy jsou také základem pro Janino šperkařské umění. Vytváří originální náušnice, náramky a náhrdelníky. „Na bolebořské sympozium jsem teď připravovala šperky a obrázky a zase jsem zjistila, jak moc mě to baví. Máme novější sérii obrázků čínských znamení ve spojení s drahými kameny,“ pochlubila se.

Jana Tóthová na jedné z četných výstav manžela Milana.Zdroj: Deník / Miroslav Rada

Místo má v Janině životě i hudba: hraje na příčnou flétnu, sport: baví ji plážový volejbal, a láska ke zvířatům. „Vždy jsem si přála mít psa, poslední dobou bereme na procházky s dětmi i „holky“, to jsou psi mé kamarádky. Užívám si to. A pak si také užívám to, že je můžu vrátit a doma nás čekají kocouři,“ směje se Jana.

Jana Tóthová s dětmi.Zdroj: Deník / Miroslava Šebestová

Sílu čerpá hlavně z úspěchů svých dětí a pokroků manžela, kterému pomáhá s rehabilitacemi. „Zavedli jsme doma „nevýchovu“, což je jeden z výchovných směrů, který přináší jinou komunikaci a aktivnější zapojení dítěte. Prohlubuje se tím důvěra. Je to náročné na trpělivost, ale vidím výsledky, které mě těší a dobíjí,“ líbí se Janě. „Také skrze manžela Milana bych lidem po mrtvici ráda ukázala, že jdou následky zvládnout, pokud se člověk nepoddává systému. Jděte do toho s vírou a nadějí,“ vzkazuje