Předchozí
1 z 5
Další

Jan Švestka létá od čtrnácti let. K náročnému sportu ho přivedli rodiče

Je ráno a teplota vzduchu je lehce na bodem mrazu. Jan Švestka na letišti v Pesvicích připravuje klubové letadlo na let. Počasí vypadá dobře, sluníčko začíná pálit. 

Jan ŠvestkaZdroj: Roman Dušek

K letectví mne přivedl otec. Na letišti jsem se prakticky narodil. Máma i táta létali a táta létá dodnes. Já sám létám od čtrnácti let, pak jsem měl pár let přestávku. Po devatenácti letech jsem se k tomuto krásnému sportu vrátil. Letectví je náročný sport. V dobách Svazarmu bylo v kurzu i třicet žáků. Svazarm hradil poplatky, připravoval tím piloty pro armádu nebo civilní letectví.

Jan ŠvestkaZdroj: Roman Dušek

Dnes si každý hradí sport sám. I přesto máme šest žáků, kteří se učí pilotovat větroně. Nebýt vlastních příspěvků, plateb za výuku, podpory sponzorů nebo kraje, nešlo by to. Za peníze od kraje jsme pořídili novou vrtuli pro legendární stroj Zlín z roku 1956. Vytahuje kluzáky do vzdušných proudů. Dva roky předtím zase proběhla přestavba legendárního větroně Blaník. Jinak by musel jít do šrotu. Jsou to staré mašiny, ale nic lepšího není. To mi věřte.

Jan ŠvestkaZdroj: Roman Dušek

Stroje jsou pro nás srdcovka a vážíme si každé podpory. Pesvické letiště je zajímavé i pro letecké nadšence z pohledu dojezdové vzdálenosti, kvalitního zázemí a je také dobrou destinací na uložení strojů. Sport je to krásný a pocit z pohledu na krajinu vám vynahradí všechnu tu dřinu okolo, od údržby strojů po sekání trávy na letišti. 

Jan ŠvestkaZdroj: Roman Dušek

V současnosti pracuji v elektrárně Prunéřov na provoze odsíření. Dále jsem velitel dobrovolných hasičů v Černovicích.

Jan ŠvestkaZdroj: Roman Dušek