Předchozí
1 z 5
Další

Pavlína Pilařová.Zdroj: Deník / Miroslava Šebestová

Řízení má v krvi. Táta je taxikář, od něj pochytávala základy už v patnácti šestnácti letech a od chvíle, kdy si udělala řidičský průkaz, volant prakticky nepustila. „Hned jak jsem dostala papíry, koupila jsem si svoje první auto a od té doby jezdím,“ říká 22letá Pavlína Pilařová z Chomutova. Poslední dva měsíce navíc pracuje jako taxikářka a u této profese by ráda nějaký čas zůstala.

Pavlína Pilařová.Zdroj: Deník / Miroslava Šebestová

„Hrozně jsem chtěla práci, kde budu moct řídit. Rozvozy obědů mě nelákaly natož řízení trolejbusů, to je hodně stereotypní přitom má člověk odpovědnost za spoustu lidí. Když jsem ale viděla, o čem je taxikaření, ať už u taťky nebo na taxi centrále, kde jsem nějaký čas pracovala, přišlo mi to fajn. Každý den je jiný, každý den potkávám jiné lidi,“ líbí se jí.

Pavlína Pilařová.Zdroj: Deník / Miroslava Šebestová

Taxikaření jí těší, živí jí, současně si ale uvědomuje rizika s ním spojená. „Strašně mě to baví, ale také vidím, jak tahle práce lidi ničí. Je to nočním životem a stresem, když se rozbije auto a člověk ví, že přišel o peníze za pět šichet a ještě do auta musí peníze nasypat,“ zmínila. „Teď je tu navíc problém s covidem, který nám bere klienty. Nemají peníze. Řada taxikářů si hledá práci jinde,“ dodala.

Pavlína Pilařová.Zdroj: Deník / Miroslava Šebestová

Samostatnou kapitolou je v jejím případě otázka bezpečnosti. Jako krásná útlá blondýnka totiž často čelí nevhodnému chování. „Je to každodenní zkušenost. Většinou je odpálkuju, někdo má prostě hloupý humor,“ zmínila se o stinné stránce svého povolání. Nebezpečnou situaci naštěstí nezažila, krajně nepříjemnou ale ano. „Vezla jsem pána na Třetí mlýn, bylo to v úterý v noci. Nesedl si na místo spolujezdce, ale přímo za mě, neodpovídal na otázky, a protože jsme jeli Bezručovým údolím, kde nejsou lampy, neviděla jsem na něj ve zpětném zrcátku,“ nerada vzpomíná. Tato epizoda skončila, jak měla. Pasažér zaplatil a vysedl, jakkoli se choval zvláštně.

Pavlína Pilařová.Zdroj: Deník / Miroslava Šebestová

Tato cesta byla výjimkou, protože Pavlína zaskakovala za kolegu. Jinak jezdí jen ve dne. „Nejčastěji vozím starší lidi a jsem za ně ráda. Jedou k doktorovi, na nákup, povídají o vnoučatech a je to takové klidné,“ prozradila. Během šichty v průměru sveze kolem dvaceti klientů. „Večer mě pak bolí nohy, protože nemám automat a pořád šlapu na spojku,“ směje se půvabná taxikářka. Úlevu jí pak přinášejí procházky s přítelem a jejich psem. Taxikaření se chce Pavlína věnovat jen dočasně. Kromě toho, že si při něm může užívat svou vášeň pro řízení, si jím vydělává na svůj další sen – kosmetický salon.