Herec Zdeněk Podhůrský poté dál odpovídal na otázky Deníku:

Proč jedete první benefiční akustické koncertní turné právě s Leonou Machálkovou?
Jsme kolegové v Divadle Kalich , potkávali jsme se na představeních, hráli v Robinu Hoodovi. I tam jsme spolu zpívali duet a uvažovali, že bychom spolupracovali. A když jsem dával dohromady charitativní turné na tento rok, napadlo mě, že by bylo dobré spojení s Leonou, že si spolu konečně můžeme zazpívat. Že by to mohlo být dobré pro posluchače a diváky, že by to mohl být zajímavý koncert.
Tak jsem jí představil svůj projekt, řekl, co díky němu chci dokázat. Jí se to líbilo, hned řekla, že do toho jde.

Letos třetí benefice

Severočeské divadlo zažije letos už třetí benefiční akci. Pomáhal tu Ústecký dětský pěvecký sbor ústecké univerzity postiženému chlapci, Miss 2002 Lenka Taussigová Kocmanová pořádala velkou benefiční módní přehlídku ve prospěch dětí z Masarykovy nemocnice v Ústí, vy pomůžete postiženému chlapci. Odkud je, jak je nemocný a jak vaše pomoc bude vypadat?
Díky projektu Číslo na Boha, ten vznikl na základě mé písničky, pomůžeme jednomu konkrétnímu chlapci s dětskou mozkovou obrnou z Ústeckého kraje. Obvykle pomáháme zajistit léčení na Slovensku, nyní bude na Moravě.

Řeknete vice o vaší písničce?
Je na YouTube.com, jmenuje se Číslo na Boha. Nejsem věřící, je to jen filosofická otázka. Kdybyste našel kontakt a u něj bylo napsáno „Můžete zavolat Bohu", jak se zachováte? Chtěl by člověk vůbec volat, zajímalo by ho to? Nebo by se bál či by připustil, že bude za pitomce, pokud je to nějaká reality show…

Není to až rouhání?
(smích) Jsem ateista, je to filosofická otázka, zda byste takovou možnost připustil. Jestli byste byl zvědavý a volal, nebo ani náhodou. A nakolik by to bylo zajímavé pro vaše okolí. Mít kontakt na Boha, byl byste slavný, bohatý? Nebo by to pro vás spíš bylo devastující, muset v rámci nějaké reality show volat Bohu třeba z budky…
Klip končí tím, že lísteček prodám v hospodě a pak si přemýšlím o světě. Sám, bez toho, abych se ptal někoho jiného. To je i moje krédo: Může-li, má člověk své věci řešit sám, najít v sobě tu sílu.

Pro fiktivního Boha

Proč se váš projekt jmenuje stejně jako písnička?
Napadlo mě, že by to číslo stejně mohlo existovat, i v tom klipu je schválně hodně vizualizované. Minulý rok jsme totiž měli skutečnou linku, stejné číslo. Když na ni někdo zavolal, mohl nechat vzkaz fiktivnímu Bohu, nebo se na něco zeptat… Dotazem se pomáhalo, voláním 34 korun za minutu. Společně vybereme vždy jedno dítě od občanského sdružení Dobrý skutek, které pomáhá postiženým dětem a se kterým spolupracuji. Existuje devět let, je to osvědčené, transparentní. Když tam pošlete peníze, vidíte je na transparentním účtu, sčítají se peníze. A jakmile se tabulka konkrétní pomoci naplní, přijde na řadu další díte, které potřebuje pomoci…

Kolika dětem jste pomohli?
Tímto způsobem jsme za loňský rok pomohli asi šesti dětem, nyní se snažíme projekt rozšířit, aby se o něm víc vědělo. Takže jedeme devět koncertů a také máme v létě na Frymburku jeden festival na čtrnáct dnů. I tam je stejný koncept, každý koncert musí získat peníze na jednoho klienta. Pro konkrétní dítě, které bude vidět i se svým problémem a s finanční částkou, která mu pomůže.

Jak máte vše vymyšlené?
Snažíme se, aby to dítě bylo z místa nebo z kraje, kde se koncert odehraje. Řekneme, jaké mají ty děti problémy, co potřebují. Někdy jsou to rehabilitace, jindy pomůcky nebo léky, je to různé…

Prozradíte, jak to bude zde v Ústeckém kraji?
Tento chlapec se jmenuje Lukáš Štyller z Libědic, obce na Chomutovsku v Ústeckém kraji. Jeho rodiče na benefici v Severočeském divadle v Ústí budou přebírat formální šek podle toho, kolik lidí na benefici přijde, kolik celkem se vybere na vstupném.
Máme to tak, že 250 korun stojí lístek, 50 korun je na partnery, kteří nám dělají reklamu a 200 korun jde přímou cestou na konkrétní děti. Lukáš je osmiletý kluk, jeho diagnóza je dětská mozková obrna, spastická kvadruparéza (postiženy jsou všechny čtyři končetiny pozn. autora), je po ortopedických výkonech na šlachách…
Benefice má vybrat na klimterapii, speciální léčení v lázních Klimkovice na Ostravsku. Běžně vybíráme do Piešťan, zde byl požadavek na Klimkovice. Vše děláme s občanským sdružením Dobrý skutek, to je garantem, že je vše v pořádku. Prověří rodiny, jak oprávněné mají žádosti, bychom „nenaletěli"…

Kytara, housle…

Prozraďte, jak bude koncert v ústeckém divadle vypadat?
Mám rockovou kapelu Underhill, už od roku 2007. Turné jede její akustická odnož v sestavě housle, kytara, housle, cajon a zpěv. A hraje s námi i klávesista od Leony.

A repertoárově? Co zazní?
Já si píšu své texty i hudbu s tím, že zde to bude upravené do akustické formy. Leona zazpívá převzaté poprockové a rockové věci a máme spolu dva duety. Jeden můj autorský, Jen ty a já, a pak hit ze seriálu Pojišťovna štěstí. Písničku „Den, kdy se k nám vrátí láska", ve které zaskočím za Petra Koláře (smích).

Těšíte se na start turné?
Těším. Už na zkouškách nám to znělo zajímavě, spolu s publikem si to užijeme. Hlavně aby přišli lidi, abychom mohli i pomoci.