Návštěvníci výjimečně uvidí to, co jindy zůstává skryto: starobylou studnu a tajemnou půdu s funkčními věžními hodinami, na jejichž zprovoznění se podílel pražský orlojník.

„Obojí jsme zatím neukazovali, protože je k nim obtížný přístup. Otevřeme je jen na jeden den – tuto sobotu,“ nastínil ředitel Bedřich Fryč. Zájemce o prohlídku čeká romantická, ale také lehce náročná disciplína. Ke studni, která slouží pro zachytávání dešťové vody nejspíš už od dob baroka, se dostanou jen velmi úzkou chodbou z bočního sklepa. „Hloubka studny je třicet metrů a voda v ní je průzračná, jako by snad byla pramenitá,“ přiblížil Fryč. Naopak menší „opičí dráhu“ si skupinky vyzkouší při výstupu k věžním hodinám (více v infoboxu).

Bonusem je prohlídka kaple, která sice bývá přístupná, tentokrát ji ale průvodce doplní podrobnějším historickým výkladem. Prohlídky jsou určeny dospělým a dětem od 12 let a začínají v 10 hodin. Už nyní jsou zpola rezervovány.

Součástí programu ukončení zámecké sezóny jsou zabijačkové hody s ovarem, prejtem, dalšími lahůdkami a stánkovým prodejem. Po celý den bude vyhrávat hudba. Děti, které milují dobrodružství, se po 19. hodině mohou pustit do stezky odvahy. Možná se dostanou do zajetí strašidel.

A nezapomeňte na pořádné boty!

Upozornění, že si návštěvníci mají vzít teplé oblečení a pevné boty, se může zdát jako zbytečný alibismus. Není. Abych spatřila hodinový stroj, škrábala jsem se se svým průvodce místy, která nejsou určena k tomu, aby se běžně navštěvovala. Půdu jsme přešli po prknech, která pruží, tudíž potácet se na nich v podpatcích je čirý hazard. Protáhli jsme se dvířky, která mají na výšku snad jen jeden metr a pak vzhůru po úzkých dřevěných schůdcích. Tam už byla mezi trámy vidět kamenná závaží a kyvadlo. K hodinovému stroji se ale musí zase vzhůru po schodišti, který se provedením i šířkou blíží spíše žebříku. Šplhat po něm mohou nejvýše dva, tři lidé. „Srdce“ hodin si totiž návštěvníci mohou prohlížet jen z malé dřevěné plošiny, kde chybí jakékoli zábradlí (tady bych doporučila nejen ty pevné boty, ale aby pánové před výstupem vynechali pivo i pálenku:). Odměnou je pohled na přesný stroj, který s přestávkami odměřuje čas už více než dvě stě let.