Téměř za sebou mají pražští rockoví vtipálci Wohnout šňůru Svaz českých bohémů Tour 2012. Viděl je už Liberec, 13. dubna Žatec a předposlední show turné je v pátek 20. dubna od 20.00 hodin koncert v ústeckém Music Clubu Doma.

„Pak už nás čekají festivaly, na hraní venku se těšíme,“ řekl pro Deník Matěj Homola, spoluzakladatel Wohnoutu, autor písniček, zpěvák i kytarista a obdivovatel Indie, kam pravidelně jezdí. „I v Ústí zahrajeme písničky z naší nové desky Našim klientům plus průřez ze skladeb z našich předchozích alb,“ slíbil lídr kapely.

Klub v Žatci? Super

Matěji, je to jen pár dnů, co jste bavili žatecký klub Zeppelin…
Jo, tam jsme hráli teď o víkendu. Bylo to super! Žatec je takové pozitivní město, možná je to tím pivem…
Hráli jsme tam asi pětkrát. Úplně na začátku tuším v roce 1997, pak se tam dlouho nic nedělo a v posledních letech jsme tam měli asi čtyři dobrý koncerty. Velikostí se dá přirovnat asi k pražskému Futuru, Zeppelin je prostě hezkej klub plnej pozitivních lidí. Patří mezi asi 50 klubů v republice, kam se rádi vracíme.

V případě koncertů Wohnout vyznává zásadu Šťastný trojúhelník. Co to je?
Znamená to: kapela musí být šťastná, že dostala od pořadatele co si zasloužila, pořadatel je spokojen, že přišli lidi a publikum si užilo koncert. Když ty tři body fungují, má to perspektivu.
Někdy to ale zrovna nevyjde, což může být i chyba kapel řekne si o zbytečně velký honorář, nevyjde počasí či je Mistrovství světa v hokeji, což nikdo nevěděl, když se koncert rok dopředu domlouval.
Ale když opravdu cítíme, že je ten pořadatel dobrej kluk, srdcař, a že udělal opravdu všechno pro to, aby se koncert povedl, ale že je třeba právě finále MS v hokeji, kde ČR hraje, takže se všichni koukají a na koncert přijde méně lidí, jsme schopni se lidsky domluvit.

Odbíháte pak třeba i vy k televizi, sledujete to?
Samozřejmě! Hokej moc nesleduju, ale jakmile jsou Češi ve finále Mistrovství Evropy nebo světa, považuju za svoji povinnost jim fandit.

Levně jen vypadá

Váš zatím poslední klip z nové desky Našim klientům je Svaz Českých bohémů. Je veselý, zábavný, vypadá jednoduše, nízko nákladově…
On možná vypadá jako nízko nákladově, ale právě laciný nebyl. Je to zvláštní… Jednak tam funguje našich asi dvacet pět kamarádů, což už je dost velký kompars na to, že se točilo v týdnu a všichni si na to museli vzít dovolenou. Navíc tam byly dvě kamery a deset lidí od štábu. To jen když si děláme klip úplně sami, točíme ho a hrajeme v něm, přijde nás tak na zhruba pět tisíc. Tohle ten případ nebyl.

Bavíte klipem lidi, pobavíte se ale při jeho natáčení i vy sami?
Točit ho byla neskutečná legrace. Byli jsme celý den zavření v jedné restauraci s asi třiceti kamarády, kteří mají rádi večírek, zábavu a večírek to opravdu byl. Takže hodně záběrů „zkalených“ lidí je tam autentických.

Mumie v toaleťáku

V klipu vám straší „mumie“ zabalená do toaletního papíru. Byl to momentální nápad?
Ne ne, scénář klipu dělal David Chvátal, náš kamarád a režisér, který točí skejtová videa. Všechno měl promyšlené dopředu.

Skupina Wohnout právě končí turné. Co bude dál?
Pak nastanou festivaly, které vlastně začínají dřív tím, že už se chystáme na Majálesy a Čarodějálesy. I ty můžeme počítat mezi festivaly taky se konají venku. A venku budeme hrát až do konce října…

A rádi?
Strašně rádi. I když často vystupujeme v klubech, baví nás a užíváme si je, festivaly možná máme trochu radši. Hraní na nich je uvolněnější, člověk tam potká spoustu kamarádů, je léto, je venku… Na fesťáky se strašně těšíme, letos jich bude zhruba čtyřicet až padesát.

Je ještě možné přihlásit se do Svazu českých bohémů, který skupina Wohnout založila?
Vy tam ještě nejste (smích).

Prozatím ještě ne…
Přihláška se podává úplně jednoduše. Prostě zvednete panáka, přiťuknete si a řeknete (až pateticky): „Tímto vstupuju do Svazu českých bohémů!“ A to je rituál, který může udělat každý sám se sebou. Ale jestli se na to cítí!

Je evidentní, že Wohnout bere Svaz českých bohémů dost s nadhledem, jak top od něj máme rádi. Přesto jaké plynou z členství výhody a jaké povinnosti?
(smích) Povinností je dodržovat Kodex českého bohéma, to znamená „Přátelit se, družit se, dělat radost ostatním svými hloupými kousky a tak dále“. A výhody? Dá se říci, že bohémové jsou uznávaná skupina lidí, takže by vás čekalo uznání a obdiv.

Doména za 150 tisíc

Kdo z kamarádů vám udělal velkou radost, že se přidal?
Ptáte se vážně na legrační věc. (smích) Ale řeknu jednu příhodu. Udělali jsem písničku Svaz českých bohémů, ve které zpíváme: „Vlastníme doménu, tak si nás rozklikni, Svaz českých bohémů…“
Písnička tehdy vyšla na desce, zpíváme jí a já říkám manažerce: „Hele, když už máme písničku nezaregistrujeme tu doménu?“ A ona: „No, asi jo.“ Takže tam volala a ta doména už byla zaregistrovaná! Někdo nás předběhl. Tak se mu naše manažerka ozvala a ten frajer za tu doménu chce 150 tisíc!