V průběhu výstavy, která trvá od 26. června do 30. srpna, se sjíždějí krajkářky z celých severozápadních Čech na doprovodné programy, které připravila kurátorka muzea Miroslava Brůnová.


Švýcarská firma Jakob Isler & Co se od konce 19. do počátku 20. století specializovala na výrobu ozdob na klobouky, stužky, prýmky, krajky a další drobnosti, vyrobené především ze slámy a z žíní, nejen koňských.


Hlavními dodavateli byly krajkářky z několika míst v Krušnohoří / asi 70% /, a to: na jih od Annabergu a po obou stranách hranice mezi Saskem a Českem, teprve později přibyly dodávky z Francie. Švýcarka Brigit Shoop vypracovala před pár lety na toto téma podrobné studie na základě katalogů, vzorníků a účetních knih firmy Jakob Isler & Co, které jsou v současné době uloženy ve Švýcarsku, v městě Wohlen.
Ve své studii hledala společný bod oblastí, do kterých firma Jakob Ister & Co zadávala práci.


Výsledkem jejího pátrání se stala mnohaletá tradice. Krušnohoří a oblast Velay ve Francii si prý byly velmi podobné, krajky se v těchto oblastech vyráběly stovky let podle stylu, který byl právě v módě. Zmiňuje také výrobu žíněných krajek na čepce ke krojům již v 18. století z oblasti Bernu.


Další podivuhodností je její zmínka o tom, že kolem roku 1800 byly ve Švýcarsku v oblibě náhrdelníky a šperky z lidských vlasů, které se zpracovávaly na tzv. “pletacích stolicích“, které připomínaly krajkářské podušky / herdule /. Při práci používaly krajkářky také paličky vyrobené z olova, které mohly použít i v práci s koňskými žíněmi.


Po vernisáži výstavy v kostele sv. Kateřiny v Chomutově 27. června, se zájemkyně o kurz „Krajka z koňských žíní zdobená slámou“ odebraly do centrální části muzea, v bývalém jezuitském areálu.


Z Karlových Varů, Chebu, Aše, Nejdku, Kadaně, Chomutova, Jirkova, Údlic a dalších míst severozápadních Čech se sjelo celkem 88 krajkářek. Tento obrovský počet je známkou toho, že ženskou ruční práci počítač nebo televize nenahradila, a také svědčí o tradici krušnohorských řemesel.


„Já jsem učila účastnice kurzu, jak mají pracovat se slámou a druhá lektorka - Marie Vránová z Karlových Varů, jak se paličkuje s koňskými žíněmi. Dvě hotové práce jsme ihned vystavily na výstavě v kostele sv. Kateřiny. Na oplátku jsme dostaly pozvání do Karlových Varů od členek Občanského sdružení Krušnohorská krajka“, sdělila kurátorka výstavy Miroslava Brůnová.


Druhý kurz, který se uskutečnil poslední červencovou sobotu se jmenoval „Klub starých uměleckých řemesel při SKKS v Chomutově se představuje“.


Miroslava Brůnová učila dvanáct účastnic kurzu šití krajky z líčka a na židlích v prostorách muzea byly vystavené práce členek klubu.
Poslední kurz v muzeu jako doprovodný program k výstavě proběhne 22. srpna, na téma „Modrotiskové krajkování“. Kurz, který má kapacitu jen dvaceti uchazečů je již dávno plně obsazený. „Přesto, že je kurz obsazený, každý kdo má zájem o to, jak se dělá modrotisk se může přijít podívat,“ vzkázala Miroslava Brůnová.

Autor: Jana Vlčková