Drobné princeznovské šaty Arabely, kostým s čapkou netopýra, který nosil kouzelník Vigo i hadry čarodějnice. Kostýmy a rekvizity kultovního seriálu, který viděla celá dětská generace osmdesátých let, budou zanedlouho na zámku Červený hrádek.

„Ve třech sálech umístíme na padesát kostýmů, které se v pohádce objevily, včetně královských šatů nebo kostýmu Rumburaka s pravými kostmi,“ přibližuje kurátorka výstavy Libuše Hřívová. „Samozřejmě nebude chybět kouzelný prsten a vycpaný havran. Jen je škoda, že jsme nesehnali vlka na klíček. Toho, co měl jako náhradník sežrat karkulku, když původního vlka omylem zastřelil pan Majer,“ lituje Hřívová.

Kostýmy budou rozmístěny na figurínách, ale aby byla představa úplnější, chce je kurátorka doplnit o fotografie z filmu.

Součástí výstavy má být také obývak Majerových. „V jednom ze sálů rozmístíme veškerý jejich nábytek s televizí, kde poběží díly z Arabely,“ doplňuje Hřívová s tím, že v místnosti bude postávat princezna Xenie, kterou oslnil moderní styl a oblékala se do bláznivých výstřelků. Samozřejmě půjde zase o figurínu.

Autorská výstava Petra Lukase, Jana Marouška a Viktorie Knotkové využívá kostýmy a rekvizity půjčené od České televize. Dosud byla k vidění v Brně, na hradě Bouzov, v Praze a ještě minulý týden v Jihlavě.

Výstavu na Červeném hrádku zahájí 2. dubna zřejmě přímo představitel zlého čaroděje II. kategorie Rumburaka – Jiří Lábus. „Požádali jsme ho o to a předběžně vyslovil souhlas,“ uvedla kurátorka. Výstava potrvá dva měsíce. Podle jejích slov poté zřejmě poputuje do Japonska, kde se seriál stal se velmi populárním.

Ve fotogalerii si můžete prohlédnout záběry z podobné výstavy v Jihlavě.