Výstava nazvaná S vůní medu přilákala v sobotu odpoledne do muzea ve Františkánském klášteře děti, jejich rodiče i seniory. K vidění tu jsou různé nástroje, které včelaři ke své práci používají.

Ústřední pozici ve výstavní síni zaujímá úl v podobě ležícího lva s vyplazeným jazykem, který pochází z fondů historického kadaňského muzea. Úly takového tvaru a podoby byly v lidovém prostředí 19. století ve velké oblibě.

„Výstavu jsme převzali z Oblastního muzea v Lounech," přiblížil její původ Petr Liebscher z muzea v Kadani. Na stěnách výstavní síně jsou rozmístěné texty, které návštěvníky seznamují se vším, co se včelařstvím souvisí. Autorkou textů je Lenka Macová z lounského muzea. „My jsme k nim přidali různé druhy úlů. Nejzajímavější je historický úl ležícího lva který pochází tady přímo z Kadaně," uvedl Liebscher. Vedle tohoto nepřehlédnutelného exponátu tu jsou například úly slaměné, nebo dřevěné. „Navíc tady v klášteře máme svoje vlastní úly, ve kterých včely chováme. O včely se nám tady stará pan Louda, který také mimo jiného vyrábí výbornou medovinu," vysvětlil Liebscher. Každý z návštěvníků vernisáže se o tom mohl na místě přesvědčit. Hned u vstupu totiž byly malé kalíšky s tímto prastarým lahodným nápojem. Ani my jsme neodolali a ochutnali. Musíme uznat, že medovina byla opravdu skvělá.

Muzeum také nabízí lidem, aby si včelu adoptovali. „Kdokoliv bude mít zájem, tak si může za stovku koupit adopční list, včelu pojmenovat a za odměnu dostane na podzim malou skleničku medu", vysvětlil Liebscher.

Výstava je určena především lidem, kteří o včelařství vůbec nic neví. Zaujme ale také děti, protože nabízí zajímavé naučné hry, které jim zprostředkují takový úvod do včelařství.

Včelařství je totiž tradičním řemeslem a je dosud velmi populární. Výstava je přístupná v otevírací době kláštera až do 28. září.