Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který je věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918 - 1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií. Nádraží v Chomutově bude v pondělí osmou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po krajských a okresních městech České republiky.

Zpřístupnění Legiovlaku se uskuteční v pondělí 16. května v 10 hodin za přítomnosti četných vzácných hostů. Veřejnost se může chodit dívat na Legiovlak na chomutovské nádraží každý den až do neděle 22. května. Prohlídky vlaku jsou zdarma. Ve všední dny od 8:00 do 18:00 hodin a o víkendu od 9:00 do 19:00 hodin.

CO LIDÉ UVIDÍ

Legiovlak se skládá z 12 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce československých. legionářů přepravily v letech 1918 - 1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky.

„Ve vlaku je spoustu unikátních rekvizit. Mezi nimi je i deník legionáře Josefa Nováka, který se z Ruska do vlasti dostal přes Japonsko, Panamu a Havaj, odkud se vrátil do Evropy, konkrétně do italského přístavu Terst," uvedl průvodce Martin Skácelík. Ten má na starosti polní vlakovou poštu československých vojsk, která sloužila i legionářům dalších národností.

Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského, ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.

FUNKČNÍ ZBRANĚ

Kromě jmenovaného vlak obsahuje taky prodejnu, kde je možné zakoupit unikátní suvenýry, knižní publikace, dobové pohledy a další zajímavé upomínky. Vlak doplňuje řada autentických exponátů včetně funkčních zbraní. „Máme zde kulomet Maxim, který vymyslel Američan stejného jména. On také vynalezl splachovací záchod a pastičku na myši. Proto se této zbrani říká pastička," prozradil průvodce vozu, který sloužil k obraně vlaku.

ROK NA KOLEJÍCH

Legiovlak se vydal na cesty v květnu loňského roku u příležitosti 100. výročí boje československých legií za samostatný stát. Jeho cesta celou Českou republiku skončí až v roce 2020. Cílem akce je připomínat slavné doby našich předků a jejich anabázi napříč Ruskem. Z Chomutova se Legiovlak vydá na nádraží v Karlových Varech, kde bude stát od 23 května do 6 června.