Ale snad ještě nikdy nejela po ČR tak velkorysé a dobře zorganizované turné, jaké ji čeká. A díky němuž se představí v úterý 10. dubna v hale Sluneta v Ústí na Klíši.

Začínali jako „pankáči“ s hity „Woni“ „Tak mi to tedy nandey“ i „Bedna vod whisky“, první komerční úspěch přišel s CD plným „vypalovaček“ „Lži, sex a prachy“…

„Nahá“ i „Blbá“

Pamatujete, to pak byly hity?! „Andělé“, „Sbírka zvadlejch růží“, „Nahá“ i „Blbá“, „V princeznách“, „Kočárek“. Výrazná image, chytlavost, zapamatovatelné refrény i klipy je na co vzpomínat.

Dokonalý comeback tak lze bez rozpaků nazvat album „Torpédo“ (Sony BMG 2006), jedno z jejich nej. Nyní jsou zpět s novinkou „Letíme na Wenuši” (Pink Panther, distr. EMI Czech). Panther přitom v novém životě WV hraje prim. Vydal jim CD, organizuje turné. Důležitá postava PP Radek Havlíček nostalgicky uchopil do rukou baskytaru a jede s Wanastowkami turné opět jako řadový člen. To tu ještě nebylo! V kapele, kde dominovali autorsky i vizuálně P. B. Ch. a Robert Kodym druhdy polovina slavné Lucie tak téměř není „na kameni kámen”. Zapomeňme na duo je to regulérní skupina: Robert Kodym (zpěv), Tomáš Vartecký (i Kurtizány z 25. avenue, kytary), Štěpán Smetáček (bicí) a Radek Havlíček (baskytara). Zůstalo však to nejdůležitější invence a hlas Kodyma. A Bohu dík i hřmotný gotický pop punk a texty, drsná póza i romantika.

Zlomené logo WV

Nové CD „Letíme na Wenuši“ je opět zahalené v gotické černi s typickou stylizovanou image poznávacím znamením WV. Jestlipak kapelu někdy Volkswagen žaloval, že mu rozlomila logo a používá ho? Či naopak lidové vozítko jí přidá na chleba a pití?

Jen CD a asi i záznam show pro DVD zbyde, až (snad oprávněný) humbuk kol turné odezní. Zbudou „vzpomínky na budoucnost rokenrolu“.

Velký hit 80. let

Tedy hurá na „Wenuši“ nezvykle zezadu. Vlastně odzadu, pardon. Překvapivým bonusem CD je francouzský hit „Ca Plane Pour Moi“ od zapomenuté hvězdy 80. let Plastika Bertranda, po otci Francouze, po matce Ukrajince. Nic lepšího nemá, ale tohle za připomenutí stojí. Ani na něm WV moc neměnily, je dokonalý. Snad jen křičící dítě na úplný konec (synek některého z muzikantů?) je tu navíc.

Byla by škoda, kdyby WV na turné na ten „uřvaný“ hit zapomněly. Co nás asi ještě živě čeká? K jistým hitům z minula snad přidají z novinky úvodní rokenrol „Letíme na Wenuši“ se slovy/hudbou Roberta Kodyma. „Letíme na Wenuši, hučíme všichni spolu, a pak ji pomilujem, pod vlajkou rock´n´rollu.“ To je přesně on!

Snad pro německé turisty vymyslely WV hit „Kulomet“, jeho jódlování by Sasíky mohlo bavit. Zas svižný rokenrol, zpívaný pro Robertovu maličkou (kolik už jich v písních bylo?!), nic se po letech nezměnilo. Recitace démonickým hlasem, zmínka o podvazcích i ohni, slova nic moc neřeší ale kdo by tu čekal hloubku?

Ach ty ploužáky

Nebýt tu třetí ploužáček, vemlouvavé „Korálky z karneolu“ a dokonce se sborem tak by asi zahřmělo. Vlastně i hřmí, byť v jiných skladbách, třeba v hlučné Pod zemí mám svůj ráj, postavené na rifech kytar Tomáše Varteckého.

Je to (hlavně „démonickými“ slovy) tak trochu Kabátovina, ale když mají tu společnou agenturu… Aha, to jsem ještě nepsal Pink Panther loni pořádal i velké turné Kabátu a vydal z něj 2CD a 2DVD.

Mystiky je tu plná i skladba „Krew a stopy čarodějných bylin“, možná nejlepší (či nejtypičtější) kousek z alba. Melodie a obvyklá poetika WV, hudba spíš a la Žlutý pes… Na ni se živě těším podobně jako na vzpomínání z let 90. K němu má blízko i vláčná novinka „Veronika“. Přesně song na balení holek, vyzkoušejte!

Jasné melodie, typická poetika, rify kytar („Elektrická kytara je vole, magie!“ zní v songu „Elektrický kytaristi“), mystika, přijatelné šílení + TEN hlas: je to návrat WV se vším všudy! Tak za týden živě!