Ukázka osvobození

Nepochybně mezi to nejzajímavější bude patřit prezentace vojenské současné techniky. „K vidění budou například vozidla Pandur či ukázka zbraní," prozradil Jiří Piramovský, správce Muzea Čs. opevnění z let 1936 - 1938 Na Kočičáku. Na co se však dobrovolníci z muzea těší asi nejvíc, to je ukázka osvobozovacího boje. Tu uvidí návštěvníci akce hned dvakrát a to v pátek a v sobotu odpoledne. „Tohle si myslím Chomutov ještě nezažil," řekl Piramovský. Scénář bude takový, že Němci obsadí divadlo, okolo něho budou rozmístěné dobové kulisy a v rámci ukázky dojde i na několik pyrotechnických efektů. Nad místem bojů také přeletí bombardér. Následovat bude vzpoura povstalců a osvobození Rudou armádou. Součástí akce bude také zajatecký tábor kde budou vězni všech možných národností. V rámci akce se také budou promítat dokumenty z konce války. „Pro nás je hodně významné žehnání praporu 46. pěšího pluku, které se uskuteční v sobotu odpoledne. Žehnat nám přijede vojenský kaplan Fiala," upřesnil Piramovský. K vidění budou také dobové tábory jednotlivých armád včetně polních kuchyní a spousta dalšího. Kompletní program oslav je uveden v infoboxu.

Zahájení sezony

Zámek Klášterec nad Ohří pořádá 8. května akci Zahájení turistické sezony, která proběhne v prostorách zámku a přilehlého okolí, ale také v kláštereckém letním kině. Program na zámku začíná v půl jedné odpoledne a zahájí ho příjezd hraběte Thuna. Vystoupí královští trubači a chybět nebude ani pohádky. Představí se hudební divadlo Hnedle vedle a také Sváťovo divadlo. V letním kině začne program ve čtyři hodiny odpoledne. Jako první se představí Muzika Občas. Zazpívat přijede například Martin Maxa a také Petr Kolář se svou kapelou. Kompletní program zahájení sezony je uveden v infoboxu.

Sherpa Cup

Fyzicky zdatní a sportovně založení muži, děti a ženy si určitě nenechají ujít páteční Sherpa Cup, který se koná na Lesné. „V letošním osmém ročníku šerpů s napětím očekáváme jubilejního 1 000 účastníka v celé historii závodů," uvedl pořadatel akce Antonín Herzán. Jméno šťastlivce pořadatelé zveřejní při slavnostním vyhlášení výsledků v samotném závěru celé akce. Tisící závodník obdrží pamětní list a upomínkové předměty. Sherpa Cup odstartuje v 11:00 hodin od horské služby na Svahové, kdy se na trať vydají děti, junioři a ženy. Hodinu po nich odstartují muži. Pořadatelé připravili trať v délce 2 325 metrů s převýšením 200 metrů.

Kuličkiáda

V areálu TJ Veros Chomutov se koná v pátek od 10:00 hodin Kuličkiáda. Nejen pamětníci si tak mohou přijít vyzkoušet kdysi velmi oblíbenou hru, která byla vidět v ulicích ještě v šedesátých letech.

Víkendový program kulturních akcí přinášíme ZDE.

Oslavy osvobození programIlustrační foto8. 5. 2015
9:00 - 17:30 PREZENTACE VOJENSKÉ SOUČASNÉ TECHNIKY
13:00 POLOŽENÍ KVĚTIN A VĚNCŮ U PAMÁTNÍKU PADLÝCH RUDOARMĚJCŮ na hřbitově v Chomutově
13:45 SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ
14:00 POLOŽENÍ KVĚTIN A VĚNCŮ U PAMÁTNÍKU OBĚTEM VÁLEK v Městském parku v Chomutově
14:35 UDĚLENÍ OCENĚNÍ MĚSTA U PŘÍLEŽITOSTI VÝROČÍ
15:15 TEQUILA BAND ZÁKLADNÍ UMĚLECKÉ ŠKOLY T. G. MASARYKA
16:15 UKÁZKA OSVOBOZENÍ „ BOJ O DIVADLO"

9. 5. 2015
9:00 - 17:00 PREZENTACE VOJENSKÉ SOUČASNÉ TECHNIKY
SLAVNOSTNÍ PŘEDSTAVENÍ KOPIE PRAPORU 46.PPL
13:00 TEQUILA BAND ZÁKLADNÍ UMĚLECKÉ ŠKOLY T. G. MASARYKA
14:15 UKÁZKA OSVOBOZENÍ „ BOJ O DIVADLO"

Po celou dobu akce budou k vidění Historické tábory Československé armády, Německé armády 1945, Zajateckého tábora spojeneckých armád, Revoluční gardy, Rudé armády. Polní kuchyně, vojenský biograf.

Zahájení turistické sezony Klášterec Martin Maxa
Zámek
12:30 Příjezd hraběte Thuna - DS Klas
14:00 - 16:00 Po thunských stopách
13:00 Královští trubači - famfáry
13:10 Jak to bylo s pohádkou? - hudební divadlo Hnedle vedle
14:00 Královští trubači - famfáry
14:10 Tři prasátka - Sváťovo divadlo
15:00 Královští trubači - famfáry
15:10 Pohádkové zpívání - hudební divadlo Hnedle vedle
16:00 Královští trubači - famfáry
16:10 Rozmarná princezna - Sváťovo divadlo

Letní kino
16:00 Muzika Občas
17:00 Šťastnej den
18:30 Martin Maxa
19:30 Petr Kolář s kapelou