Kadaň: V čele se Švejkem

Starosta Kadaně Jiří Kulhánek ztratí v sobotu 5. března vládu nad městem. Od dopoledne až do 17 hodin ji dočasně převezme dobrý voják Josef Švejk. Bude již tradičně velet kadaňskému masopustu, jehož 7. ročník se odehraje na několika místech města. Součástí masopustu, který navštěvuje až tři tisíce hostů, bude i kulturní program a ochutnávky vepřových specialit.

Začátek akce bude v 10 hodin u kadaňského hradu. Odtud se průvod masek přesune na náměstí před radnici. „Součástí průvodu je i plzeňský herec Přemysl Kubišta, který v poslední době ztvárňuje i díky neuvěřitelné podobě s obrázky Josefa Lady vojáka Švejka. Doprovázet ho budou i rakouskouherští retrovojáci, konkrétně 35. pěší pluk a Chomutovští ostrostřelci. Přivedou starostu, který po přehlídce a slavnostní salvě předá vládu nad městem právě Švejkovi,“ říká hlavní pořadatel akce Jan Milota.

Z náměstí pojede v čele průvodu pohřební kočár s Moranou směrem k řece. Tam bude Morana zapálena, utopena a vojáci ji ještě pro jistotu dostřelí. Poté se suita zpravidla až šedesáti masek a dalších přihlížejících přesune do Františkánského kláštera. „Protože jsme ale dobyvatelské vojsko, bude na cestě alespoň dvakrát vyhlášeno plenění a drancování města,“ popisuje cestu do kláštera Švejk.

V klášteře začne program také v 10 hodin. Průvod tam pak dorazí kolem poledne. Na podiu se budou až do pěti večer střídat skupiny Brass Band, Motovidlo, Pražský pouťový orchestr a Švejkův c. k. Šraml. „Kromě hudby předvedou Pětatřicátníci a Ostrostřelci pořadové cvičení a takzvané kvérgrify neboli zacházení se zbraní. A ukážeme také rekrutskou scénku podobnou té z románu Jaroslava Haška,“ říká Přemysl „Švejk“ Kubišta, který bude zábavné odpoledne též moderovat a se Šramlem zazpívá staropražské kuplety či tradiční Hašlerky. Na závěr také vyhlásí nejhezčí masku a odmění švejkovským půllitrem.

Masopust se v novodobé historii konal v Kadani poprvé v roce 2005. Důvodem byla dokončená rekonstrukce kláštera, který chtěli místní oživit různými kulturními a společenskými akcemi. Masopust se stal natolik oblíben, že jeho tradice stále pokračuje.

7. kadaňský c. k. MASOPUST 2011

10:00 - Start průvodu masek od hradu za hudebního doprovodu
10:15 - Švejk u radnice převezme vládu od starosty, přehlídka masek a vojáků, nejčestnější salva
10:40 - Smuteční průvod k jezu - pálení Morany, topení Morany, dostřelení Morany
11:10 - Průvod městem, nejméně dvě povinné zastávky pro „plenění a drancování města maskami“
12.00 - Příchod průvodu na František – ukázka kvérgrifů
12:00 až 17:00 - Hrají kapely Motovidlo z Košíř, Brass Bend z Rakovníka, Pražský pouťový orchestr a Švejkův c. k. Šraml
14:30 - Mobilizace - rekrutská scéna (Pětatřicátníci, Ostrostřelci) a „útok masek na veřejnost“
17:00 - Vyhlášení soutěže „O Švejkův tuplák“ pro nejlepší masku, předání vlády města starostovi

Chomutov: Můžete vyhrát

Každoročně vychází poslední sobotu před popeleční středou z bran Podkrušnohorského zooparku Chomutov masopustní průvod. Připojte se k průvodu i vy a připomeňte si spolu s námi tradiční zakončení období hojnosti, tancovaček a vepřových hodů, po kterém následovalo postní období trvající až do Velikonoc.

Fantazii se meze nekladou a tak jsme v minulých ročnících této akce viděli Červenou Karkulku a vlka, čerty, zvířata, ale i mimozemšťany nebo známé filmové a pohádkové hrdiny. Průvod vyjde v sobotu 5. března ve 14.00 hodin od restaurace Tajga, večer se všichni přesunou na masopustní zábavu s živou hudbou skupiny Úlet a programem pro velké i malé.

"Přijďte spolu s námi vytvořit co největší průvod. Pobavíte sebe i své děti a navíc můžete získat cenu za nejzdařilejší masku," zvou pracovníci zooparku.