Jirkov: Průvod, divadlo, maškarní

Rodiny z Jirkova mohou v pátek odpoledne dorazit na hlavní náměstí. Místní Mateřské centrum Archa 777 pro ně připravilo tříhodinový program. Začíná se v 16 hodin, kdy na krátkou procházku městem vyrazí průvod s lucerničkami a světýlky. Ty si musí příchozí přinést vlastní. „Průvod půjde z náměstí do parku Smetanovy sady a poté zpět do našeho A-centra," popsala trasu jedna z organizátorek Jana Křelinová.

V centru lidé uvidí divadelní představení žáků ze ZŠ Krušnohorská a poté vypukne maškarní rej. Konec je plánovaný okolo sedmé hodiny. Kdo chodí na akce Archy pravidelně, již bude mít jistě připravenou kartičku na další „jirkovský groš" do sbírky. Vstupné je 30 korun.

V Kadani proti otrocké práci dětí

Podobně a přece trochu jinak chtějí Světový den dětí (který připadá přesně na dnešek) oslavit v Kadani. Společným jmenovatelem je průvod se světýlky, zde konkrétně s lampiony. Důvod je ale jiný. Průvod, který vyrazí v 17 hodin z kadaňského náměstí křížovou cestou do kláštera, má za cíl symbolicky podpořit světovou kampaň proti dětskému otroctví.

Z kláštera se pak průvod vydá po nábřeží na Střelnici, kde v šest večer promítnou v Cavernu film Krev v mobilech. Děti na sále mohou sledovat pohádku O človíčkovi.

Farmářské trhy a fler jarmark

Akce v sobotu jsou určené spíše dospělým. Hned ráno si budou moci nakoupit. Na chomutovském náměstí potraviny na farmářských trzích, ve sklepech pod restaurací U Dvou Rytířů třeba vánoční dárky na fler jarmarku.

Ten nabídne především tradiční mix ručně vyráběného zboží. U stánků budete moci pořídit hračky, módu, keramiku, šperky, ozdoby, nejrůznější dekorace nebo třeba speciální zavařeniny…

Na jarmarku se budou prezentovat také charitativní organizace. K dostání tu bude například charitativní kalendář, z jehož prodeje je výtěžek věnován na boj proti leukémii. Dále tu bude pokladnička, do níž město sbírá příspěvky na léčbu malého Matěje Volfa. Výrobky svých klientů tu bude prodávat i asociace PRO Handicap a představí se i Dobrovolnické centrum Adra.

Fler jarmark se podruhé koná ve Sklepení Osudu, jak se nazývají sklepy pod restaurací U Dvou Rytířů a čajovnou Alibaba. Po loňském ročníku byla řada návštěvníků překvapená úzkým prostorem. Dřív se totiž jarmark konal v rozlehlém kostele svatého Ignáce (tam už se konat nemohou) nebo ve Špejcharu (ten není volný). „Provozovatel restaurace i sklepů nově zpřístupnil ještě jeden koridor, takže pohyb tu bude určitě příjemnější. Ale lidé budou muset respektovat, že bude jednosměrný, vracet se proti davu bude komplikované," dodala Andrea Löblová, jedna z organizátorek.

Pro ty, kteří se chtějí tlačenicím vyhnout úplně, má Löblová jednu radu. „Nechoďte v prvních dvou hodinách, to přijde nejvíc lidí. A nebojte se, že po poledni už nebudou mít prodejci co nabízet, to se nikdy nestalo," dodává. Fler jarmark začíná v 9.30 a poběží až do dvou odpoledne.

Plesy a bál

Sobotní večer pak popřeje tanci a zábavě. V kadaňském kulturním domě Střelnice se koná cyklistický Ples poháru Peruna, ve Vejprtech pak reprezentační ples města. Oba začínají ve 20 hodin.

A kdo nehoví orchestrům, může se třeba v kadaňském Orfeu „vyřádit" na Country bále. Ten začíná o hodinu dříve, tedy v 19 hodin.

Do Kadaně přijedou praví FrantiškániMěstské muzeum v Kadani připravilo ve spolupráci s Římskokatolickou farností zvláštní program spojený s kostelem Čtrnácti sv. Pomocníků ve Františkánském klášteře. Kadaňský děkan Josef Čermák pozval u příležitosti 20. výročí do Kadaně na návštěvu františkánské řeholníky. Přijedou bratři Regalát Petr Beneš a Eliáš Tomáš Paseka, aby si společně s ním a se všemi, kteří do kláštera zavítají, v sobotu 21. listopadu připomněli uvedené významné výročí.
Ve 14 hodin se bude konat Mše svatá ze Slavnosti posvěcení chrámu, o hodinu později začne komentovaná prohlídka klášterního kostela, kterou bude provázet Lukáš Gavenda z Městského muzea v Kadani. Vstup je zdarma hlavním vchodem do kostela z ulice mezi bočními kaplemi.

Přehled všech akcí na víkend a celý týden najdete ZDE.