Duo vzniklo vlastně pro Pražské jaro, kdy mělo recitál a Anežském klášteře a na něm uvádělo i jednu českou premiéru a to skladbu Druhá balada Franka Martina. Od té doby spolu flétnistka Žofie Vokálková a klavírista Martin Fila vystupují pod názvem Duo Ballade.

Žofie Válková říká, že její cesta za hudbou byla jednoznačná. Zásluhou tatínka uměla noty dříve než písmenka. Začala hrát na zobcovou flétnu, tu časem vyměnila za příčnou flétnu. Šlo jí to, bavilo jí to a cesta byla nastartovaná. Je nejen talentovaná, ale také nesmírně činorodá a vynalézavá. Má za sebou velkou řadu sólových koncertních vystoupení s našimi i zahraničními orchestry po celé Evropě, USA, Japonsku a U.A.E, je častým hostem prestižních hudebních festivalů, vede pravidelné mistrovské kurzy, zasedá v soutěžních porotách, je členkou několika úspěšných komorních souborů, založila světově unikátní dámský orchestr Queens of Classic. V současné době se věnuje rozsáhlému projektu, který mapuje tvorbu žen skladatelek. Za své působení v hudební kultuře získala ocenění Senátu ČR „Žena regionu Středočeského kraje 2013“.

Vynikající klavírista Martin Fila se věnuje jak sólové, tak i komorní hře. Je členem několika komorních souborů, spolupracuje s předními českými orchestry, vystupuje a nahrává s předními českými a zahraničními umělci. Na koncertních turné procestoval Evropu, Jižní Koreu a Japonsko. Od roku 2005 je odborným asistentem na Akademii múzických umění v Praze. Pro koncert v Jirkově si umělci vybrali francouzskou hudbu v proměnách staletí a programu dali název „Od královny Marie Antoinette k barvám impresionismu“.

Koncert se uskuteční 27. ledna od 19. hod. v koncertním sále Základní umělecké školy v Jirkově.