„Výstava se konala u příležitosti 175 výročí vydání první známky světa. Vydal jí Angličan Rowland Hill," uvedl předseda organizačního výboru výstavy Václav Svoboda.

Hill navrhl, aby za doručování pošty platil odesilatel. Navrhl platbu formou jakési poukázky, která se na dopis přilepí a znehodnocení poukázky pak provede pošta orazítkováním. Poštovní známka byla na světě a autora nápadu za to královna povýšila do šlechtického stavu.

„U nápadu pořádat výstavy byl také filatelista František Lněnička z Karlových Varů," připomněl historii vzniku těchto výstav Svoboda.

Zahajovací ceremoniál výstavy se uskutečnil ve čtvrtek odpoledne v atriu bývalého jezuitského kláštera. Výstava proběhla ve spolupráci našich a německých filatelistů. Podílelo se na ní přes sedmdesát vystavovatelů. Polovina z Německa a polovina z Čech.

Nejcennější známkou na výstavě byla známka královny Viktorie.

„Pro každého sběratele je nejcennější ta známka, kterou sháněl nejdelší dobu," upřesnil hlavní pořadatel výstavy. „Samozřejmě vedle Modrého mauricia existuje řada dalších známek, které jsou cenné. Jde především o ty, které pocházejí z počátků zavedení známek. Třeba ze zemí, odkud šlo za rok lodní poštou jen několik málo dopisů," uvedl Svoboda. Takové známky jsou však podle něj pro běžného filatelistu nedostupné.

Na výstavě v Chomutově byla ve sbírce Anglie k vidění ta z první vydané série známek. V rohu téhle známky jsou dvě písmena V a R. To si sběratelé vysvětlují jako iniciály královny Viktorie. „Zlí jazykové tvrdí, že byl vydaný pouhý jeden jediný arch těchto známek, který dostala právě královna. Já si však osobně myslím, že se jedná spíš o fabulaci, která má zvýšit její hodnotu," okomentoval vystavenou známku Svoboda.

Zájem o výstavu byl velký. „Zájem o výstavu je pro nás takovým pohlazením. Vždyť právě kvůli tomu se taková výstava pořádá," spokojeně konstatoval předseda místních filatelistů Svoboda.

Na výstavě byla k vidění také první známka s motivem Chomutova v paličkované podobě, dílo výtvarnice Marie Svobodové. Známku vydala letos 15 dubna Česká pošta a má hodnotu 25 korun.