Zábava pro mnohé, tak vnímám novinku ústeckého divadla. Sedím poblíž jeviště a užívám si. Vzadu, to aby nepřekáželi tanečníkům, hrají The Boom hity Beatles. Umí je zpaměti. Pestré dobové kostýmy byste si spletli s muzikálem Rebelové, halenky, sukně při rokenrolu vlají.

McCartney je levák

Bůmáci jsou v bílém, chlapci od baletu mají tmavé obleky; Vladimír Gončarov Paul McCartney drží kytaru naopak. Paul je levák, to se ví.

Na jevišti víc dobového tance a juchání oproti části The Doors. I na balet až klasický dochází. Tančí Rita Pleškova (Režisér: „Je skvělá!"), osudová žena zpěváka Beatles Johna Lennona (1940 - 1980). Je jiné vidět ji i další baletky ve vypasovaných bílých džínách.

Yesterday je baletní sólo, od Beatles zní i country. Je náhoda, že v pěkné Michelle (Míša) tančí Míša Procházková, sólistka ústeckého baletu? Ani ne, umělecky je to jasné.

A zase rokenrol! Super. Nestává se často, že s vámi v plyšových sedadlech a té zlaté nádheře kolem „šijí všichni čerti", až byste si zatrsali s tanečníky na jevišti. Při hravé písni Ob la di, ob lad da (To vadí) tanečníci vyskočí jak čertíci z krabičky, hudba i tanec odráží bezstarostnost 60. let.

Seržantův buben

V Long Tall Sally, tuším, létají tanečnice vzduchem, rokenrol si to žádá. Na hit Sgt. Pepper Lonely Heart Club Band kdosi nese velký buben z přebalu stejnojmenné LP. Tanečníci pak pózují jako živý obraz z obalu. Fajn nápad.

Sex i drogy na jevišti, byť obrazně, to je psychedelická Lucy In The Sky With Diamond. Zaduní výstřely, Lennon padá, umírá. Yoko truchlí, hraje Johnova balada Imagine. Doznívá i Perný den, jeviště osiří. A na něm na stojanu Lennonova kytara…

„Balet Beatles je úžasný, tanec i zpěv, všechno. Dobrá kapela," říká Marie Baranová (12) z Ústí-Klíše. „Víc se mi líbily ty veselé písničky," dodává její mladší sestra Markéta.

„Teď už se ti nebude ta hudba tak líbit," varuje muž manželku před začátkem programu The Doors. Nemá pravdu.

Nejprve zážitek, co navždy poznamenal Jima Morrisona (1943 - 1971), zpěváka americké rockové skupiny The Doors, osobitého básníka, textaře. Jako malý se setkal s indiánem, viděl rituální tance šamana, hluboce to na něj zapůsobilo.

Jim a šaman

Šaman tančí, dým jde k nebi, na obloze křičí jestřáb. Jevištěm zní dekadentní „barový" Alabama Song, píseň Kurta Weila. Ani nevím, že ji Doors hráli. Zní Light My Fire, jeden z nej hitů Doors, tanečnice mají oranžové účesy (jako ohníčky?), někdo v hledišti hlásí: „Jsou jako Lady Gaga!" Jim potkává Pamelu (tančí ji Michaela Procházková), svou osudovou lásku, ta s ním pak snáší dobré i zlé. Fetují, trpí.

„Jeho vystoupení byla nezapomenutelná šplhal po oponách (v Ústí po zlaté lóži pozn. autora), chodil po okrajích jeviště jako provazochodec, věřil, že rockový koncert je něco na způsob rituálu. Brzy si vytvořil zástupy fanoušků, kteří se chodili dívat, s čím se Jim zase vytasí," o Morrisonovi píše Wikipedie.cz.

Dav Jima uctívá i pronásleduje, Pamela ho musí svázat, aby ho „ukočírovala", aby se nezničil. Vidíme drama muže, pronásledovaného slávou a ničeného drogami, skvěle ho tančí Roberts Skujenieks, sólista baletu z Ústí. „Na co posilovnu? Při baletu si i muž zformuje pěkně tělo," vysvětluje po skončení inscenace Igor Vejsada, režisér a choreograf. S úspěchem uváděl balet The Beatles The Doors i v Ostravě, kde působí.

Při básni-písni Bird of Prey si můj syn uvědomuje: „To zpívá i Fatboy Slim!" Připomíná tak hit velké hvězdy současné taneční scény. Někde křičí jestřáb. I Michaela je ve své roli úžasná, ať už za zrcadlem i jako zlomená Pamela. Má svou další velkou šanci a beze zbytku ji využívá. Užívá si to a publikum rádo s ní!

Drogy? The End!

Morrison umírá, dostávají ho drogy a alkohol. Jevištěm zní symbolicky zlověstná balada The End, další hit The Doors. Inu, velký zážitek přichystalo Severočeské divadlo svému publiku. Inscenaci vděčnou a nadčasovou, taneční drama.

„Ústecké divadlo prokázalo svou stále se zvyšující uměleckou úroveň, odvahu při uvádění stále ještě ne tak obvyklých představení a snahu o zvýšení divácké návštěvnosti nepodbízivou formou," řekla pro Deník návštěvnice Marcela Prokůpková. „Vynikající solisté ústeckého baletu Gončarov, Pleškova, Procházková a hlavně pro mě „nově objevený" Skujenieks jistě udělají z nové inscenace nominaci na letošní kulturní událost Ústeckého kraje," soudí.

„Bylo to zajímavý, geniální," tvrdí Bára Ziková (15) ze Střekova, fanynka hudby Beatles a Doors. „Vnímala jsem to jako odkaz ducha té doby."

„Bylo to parádní, hrozně hezký," je spokojena Gabča Vernerová. Ač fanynka Beatles, větší zážitek bylo pro ni představení The Doors. „Víc emocí. Díky Jimu Morrisonovi to pro mě byl hodně erotický zážitek," přiznává. „Příběh The Doors byl lépe ztvárněný, tanec procítěnější, umělečtější," řekl Jiří Tyšer z Ústí. „Pro mě byl úžasný moment třeba Yesterday. Pozorovat Vladimira Gončarova, jak tančí, snažit se na něj napojit a souznít s ním," dodal Pavel Nepivoda, který hraje a zpívá v The Boom.

Výstava ve foyer

Doprovodnou akcí nové taneční inscenace The Beatles – The Doors je pěkná foto výstava ve foyer Severočeského divadla. Ukazuje plakáty, velko formátové snímky a další artefakty ze života ústecké skupiny The Boom – Beatles Revival Bandu, která v první části představení hraje od Beatles hity i písně méně známé. Výstavu připravili Jindřich Šrejber a Zdeněk Stárek z kulturního občanského sdružení Ars Porta Bohemica.