Na potoce Lužci v Drmalském údolí se nacházejí dva vodopády. Největší Nivský a menší Charlienka. Název mu dali trempové a byl dost utajen před širší veřejností.

Pokud ho chceme vidět musíme dojet k Drmalské myslivně – dnes velmi pěkné zrenovované restauraci. Dál je závora a prostor velké Červenohradecké obory kam je zákaz vjezdu. Menší asfaltová silnička patří lesům a je jen určena pěším a cyklistům. Jdeme vzhůru stále okolo nového oplocení, které máme po levé straně spolu s tokem Lužce. Je jen škoda, že nemůžeme vidět menší vodopád uvnitř obory, který pozorný turista zahlédne během cesty.

Obora skončí a my jdeme stále proti toku potoka. Mineme odbočku s posezením a dojdeme až k osamělé chatě, kde i asfaltky končí a cyklisté tu musí nechat kola někde v úkrytu. Chata je bývalým mlýnem – dodnes je patrný náhon s rybníčkem a místo pro mlýnské kolo. U mlýna jsou i zbytky dalšího objektu vč. křížku. My se vydáme okolo rybníčku vpravo a jdeme cca 300m dál podél potoka vzhůru. Uvidíme sroubek s ohništěm a spížkou. Sroubek je zatím v docela dobrém stavu a lze po vyčištění v něm přespat (cca 3 místa). U sroubku se právě nalézá vodopád Charlienka. V létě láká ke koupání pěkná tůňka, ale stále ledovou vodu snese málokdo. Místo je velmi romantické a docela i fotogenické.

Návrat zpět stejnou cestou.

Pokud chcete pokračovat dále můžete jít proti toku a dojít ke staré pile, která je přestavěna na chalupu. Nad pilou lze najít též starý náhon. Dále proti proudu je výlet sice pěkný, ale velmi náročný pro neschůdný terén. Odměnou nám však bude krásná neporušená příroda s dravým potokem. Nakonec lze dojít až k Nivskému velkému vodopádu. Zde výlet můžeme ukončit na Svahové.

Autor: Saturnin