Výlet je docela fyzicky a psychicky náročný a proto Vás k této noční akci nenutím a je možné celou trasu absolvovat i ve dne. V noci je to absolutní zážitek a neznám nikoho, v kom by nezanechalo noční putování nějaký dojem či zážitek.

Nic pro malá děcka /chodí s námi 13 letí a mají toho plné kecky, ale příští rok jdou zase/. Kamarád nás zaveze do Bezručova údolí na 3. mlýn autem za stmívání a od něj jdeme po žlutém značení vzhůru okolo Křímovské přehrady. To už je tma a první z nás zapínají své čelovky a z kapes vyndávají baterky. Docházíme na hájovnu Stráž , která bliká jako chaloupka z pohádky o Jeníčkovi a Mařence. Zde poblíž stála osada Strážky a dnes po ní zbyl jen rybník, jehož hladina se i v noci blýská.

My jdeme čím dál tmavším lesem po žlutém značení a baterky mají co dělat aby světlo proniklo tmou. Míjeme pole, rybníky, křoviny. Zvuky kolem se mění. Míjíme ruiny velké obce Menhartice /kdysi obce o 40 domech s rybníčky v okolí/ umístěné v lesíku. Zde to duchy fakt žije a je to místo, kudy co nejrychleji projdeme. Zbytky zdí a plotů, pomníček, hustá křoví. Už abychom byli co nejdál. Pár nás fotí a chytá do digitálů obláčky a aury duchů kolem.

Jdeme dál a docházíme na vrch Chlum. Přibývá očí všelijakých zvířátek. Sovy a ptáci, sem tam netopýři. Scházíme svahem dolů. Jen pár pádů a už jsme zase u třetího mlýna. Kamarád si dal repete a je připraven nás odvézt. Výlet byl prima –takže zase příští rok…

Upozornění: v Menharticích je hlášen výskyt munice z dob kdy tu měli ženisté výcvikový prostor,takže raději do ruin nechoďte.

Prvopočátek pochodů byl ten, že jsme kdysi uhnuli z fádní asfaltky poblíž Tišiny doprava a dostali se na Menhartické pláně v září, bláhově myslíce, že Křímov je v dohledu. Motali jsme se pak ve tmě bez baterek a mapy. Orientace byla jen podle světel aut po vzdálené silnici Chomutov -Šebestián. No tenkrát jsme to prošli skvěle, zážitek …

Výlet absolvujte později i za dne a uvidíte dost zajímavé rozdíly.

Autor: Saturnin