Atmosféra bude trochu jiná a mnohé vyznavače zimních sportů překvapí jiná tvář tohoto okolí.

Abychom zažili trochu změny pojedeme přes Kláštereckou průmyslovou zónu směr Hradiště a Rusová. Pojedeme docela neznámou málo frekventovanou, ale pěknou silničkou serpentinami s okolním pěkným výhledem na vrchy hor. Vyjedeme nedaleko zaniklého nádraží Rusová a před námi je směr na vodní nádrž Přísečnicí, která schovává zatopené městečko stejného jména.

Pokud budeme mít štěstí a vody bude málo, lze ještě dnes vidět starou silnici a pár půdorysů zbořených domů. Mineme oblast plnou větrných elektráren, kterých stále přibývá. Nejedeme na Měděnec, ale pokračujeme přes křižovatku s památným stromem na Kovářskou menší silnicí okolo zajímavých vrchů Střední a Velký špičák. Vjíždíme do Kovářské.

Zájemcům lze doporučit zdejší muzeum letecké bitvy v Krušných horách z roku 1944 (otevřeno ale jen v středu a neděli). Lze navštívit i starou vápenku a zříceninu huti (vypadá jak zřícenina hradu).

Z Kovářské se vydáme okolo palouku Mrtvých přes Loučnou na Klínovec. Na vrch dojedeme autem. Nahoře nás překvapí velmi špatný stav hotelu – nic tu nenasvědčuje v nápravu, i když je tu cedule o restaurování stropnic sálu. Jsou tu jen 2 nové stožáry telekomunikací, které by mohly suplovat funkci rozhleden, ale bohužel.

Pár hotýlků skýtá občerstvení hlavně cyklistům - bikerům, kterých je tu hojně. Rozčarováni sjíždíme do Božího Daru na přechod. Vjíždíme do městečka Kurort Oberwiesenthalu a zde parkujeme na parkovišti pod obchod. centrem.


Míjíme velký příhradový most s nádražím, kde je konečná vláčku Fichtelbergbahnu, který odsud jezdí až do Granzahlu (poblíž vyhlídky Bärenstein - naproti městu Vejprty). Cena jízdy 7 EU. Velmi hezký parní vlak, kde nechybí otevřený a jídelní vůz, který jistě i vy uvidíte, protože jezdí docela často a zvuk páry je slyšitelný hodně daleko.


Pěšky odtud jdeme ke stanovišti lanovek (jedna kabinkové a druhá lyžařská - jízda cca 6 EU tam zpět). Před námi je vidět zimní areál včetně sjezdovek a skokanských můstků. Vlevo je velká bobová dráha a opodál i lanové centrum. Vyjíždíme červenou kabinkovou lanovkou na vrch Fichtelberg 1219 m/ (každou ¼ hod). Zde opak toho co jsme viděli na Klínovci. Vše v dokonalém stavu. Místo cyklistů je tady více motorkářů – vrch je jejich poutním místem a lze tu vidět motorky veterány,tříkolky i nejmodernější stroje.


Je tu mnohem více pěších turistů než u nás. Děti zaujaly dřevěnné plastiky zvířat. Narozdíl od Klínovce je odtud lepší výhled do okolí, k čemu pomáhají i instalované dalekohledy.


Z Kurort Oberwiesenthalu odjíždíme domů směrem Vejprty silničkou podél hranice.

Autor: Saturnin