Sledování filmů na velkém plátně a pod širým nebem udělá malý zážitek i z nekvalitního braku. V chomutovské knihovně si ale pro letní promítání připravili jen samé chuťovky, které ocení i nároční diváci. „Promítat se bude celkem třikrát. Dvě projekce jsou inspirovány festivalem v Karlových Varech, kde jsou vybrány nejúspěšnější filmy dvou předcházejících ročníků,“ přibližuje program ředitelka knihovny Andrea Löblová. „A jedna projekce nám uprostřed léta tematicky naváže na tradiční letní akci Přijela Afrika,“ doplňuje ředitelka.

Prvním promítaným snímkem je titul Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři. Jedná se o černou komedii a hlavním tématem je recyklace novodobých dějin. Film sleduje přípravy rekonstrukce skutečné události roku 1941, kdy rumunská armáda na východní frontě spáchala etnický masakr v okupované Oděse. Film režíroval rumunský režisér Radu Jude, jeden z nejvýraznějších autorů současné evropské kinematografie. Snímek si odnesl Křišťálový glób na filmovém festivalu v Karlových Varech v roce 2018.

Všechny tři chystané snímky uvidí diváci promítané na boční zdi kostela sv. Ignáce. Promítání začíná od 22 hodin a vstupné se nevybírá.