Už 25 let baví nejen příznivce punku slánská kapela Totální nasazení. Ta vznikla z punk-metalové skupiny Dehöt, kterou tvořili čtyři spolužáci ze slánského gymnázia. Dehöt existoval asi půl roku a po odchodu zpěváka Viktora zanikl.

Zbylá trojice v obsazení Martin - kytara, zpěv; Sváťa - baskytara, zpěv a Pípa - bicí se rozhodla pokračovat dál, ovšem pod jiným názvem. Založení Totálního nasazení se datuje na přelom listopadu a prosince roku 1990. Během čtvrtstoletí prošli „Totáči" několika personálními proměnami. Od roku 2013 vystupují v trojici: Sváťa (Svatopluk Šváb) – baskytara, zpěv, Karloss (Karel Máša) - kytara, zpěv a Franky (Petr Žák) – bicí.

Kapela Totální nasazeníZakládající člen a frontman kapely Sváťa Šváb si v pátek 21. srpna zahraje na hlavní scéně hned dvakrát. Nejprve od 21.00 se svojí druhou kapelou Deratizéři, tu o dvě hodiny později vystřídá právě Totální nasazení. Je přitom symbolické, že Totáči, kteří ve svých textech několikrát připomenuli zločiny komunismu, zahrají právě v den výročí přepadení naší vlasti armádami tzv. Varšavské smlouvy.

Na severu Čech jste nedávno natáčeli váš nejnovější klip Number Two, který je ve stylu westernových filmů. Jak jste přišli na tento nápad a proč se natáčení odehrávalo právě u Chomutova?
Na písničku Number Two z alba Oceloví ptáci jsme měli v plánu točit klip s touto tematikou již po vydání CD, ale z důvodu personálních změn v kapele se natáčení odložilo. Skladba se prostředí divokého západu částečně týká, a protože se v obci Březno u Chomutova už několik let pořádá skvělá akce s názvem Poslední indiánské války, využili jsme ji na natočení několika westernových záběrů a bitevních scén, které jsme pak ještě doplnili dalšími v jiných lokalitách.

V klipu se objevuje i známý herec Václav Vydra. Jaká s ním byla spolupráce?
Pan Vydra na akci pravidelně vystupuje v roli velitele bledých tváří, tady hrál generála Custera a byl naprosto skvělý. Neustále nás i ostatní pěšáky bavil různými vtipy, byl milý, příjemný, pohodový. Byl to pro nás nezapomenutelný zážitek.

Zdroj: Youtube

Během letošního léta hrajete na řadě festivalů po celé republice. Ovšem Brozánky Fest je jediný na severu Čech. Proč právě tento zbrusu nový festival?
Rádi zkoušíme něco nového, poznáváme nová místa, a když nás pořadatelé z Brozánek festu kontaktovali, rádi jsme účast přislíbili.

Nemáte obavy, že by pořadatelé nemuseli premiéru a hned třídenní zvládnout?
Sám více než dvacet let pořádám akce na Slánsku včetně velkého open air festivalu Valník, který letos děláme pošestnácté, takže vím, co podobná akce obnáší. Pořadatelé si určitě nevzali na začátek úplně malé sousto, ale věřím, že to zdárně zvládnou. Na akci jsme s kapelou hodně zvědaví.

Brozánky jsou třídenní maratón postavený zejména na regionálních kapelách. Ty každý den doplní několik známějších kapel odjinud. Vy budete patřit k hvězdám pátku, tedy prostředního dne festivalu. Jste na takové postavení zvyklí, nebo je to pro vás novinka?
Novinka to není, neboť už nějaký ten pátek přeci jen hráváme akce, kde jsme na podobné postavení zvyklí. Máme z toho vždy radost, na druhou stranu je to vždy zodpovědnost, když se na nás spoléhá jako na headlinera.

Kapela Deratizéři se Slaného. Dole: Martina a Lenka. Nad nimi vlevo Sváťa Šváb, napravo RaCeK. Za nimi u bicích Franky a za rameno ho držící Knack.Ve stejný den vystoupí i další „vaše" kapela Deratizéři. Představte ji, prosím, krátce naším čtenářům.
Je to má druhá skupina, v níž hraji, takový veselý folk-punkrockový projekt se ženským zpěvem, flétnou a saxofonem, který textově vychází z pohádek a pověstí. Deratizéři fungují už 15 let, vzhledem k mým povinnostem v Totálním nasazení koncertují ne příliš často, ale o to víc je každý koncert událost. Máme pár CD i klipů a určitě doporučuji ke zhlédnutí. Jo a hraji zde na kytaru.

Mají „Totáči" pro diváky v Brozánkách připravenu nějakou specialitu?
Každý koncert je svým způsobem specialita, neboť člověk nikdy neví, co ho čeká a co se mu přihodí, tím spíš při premiéře na novém místě. Často překvapení neplánujeme a ono přijde samo, tak uvidíme.

Na podzim vás čeká mj. Unplugged tour. Předpokládám, že první v historii kapely. Jak se na něj těšíte a z čeho máte naopak největší obavy?
Přesně tak, bude to první akustické turné v naší historii. Pár unplugged koncertů jsme už sice v minulosti odehráli, ale vždy to byla jen jednorázová akce, kde jsme zahráli jen pár písní. Tohle bude vždy dlouhý samostatný koncert, každý návštěvník dostane coby vstupenku naše live unplugged CD, které jsme natočili vloni ve slánském divadle a které bude doplněné o nové akustické skladby, budeme mít speciálně vyzdobené pódium, no těšíme se na to moc a nějaké obavy, ty neřešíme.

Hrajete přesně čtvrt století. Napadlo vás, když jste v roce 1990 začínali, jakým se Totáči stanou fenoménem a to nejen pro punkové publikum?
Právě že by mě to vůbec a ani ve snu nenapadlo. Je to takový můj splněný klukovský sen. Vždycky jsem si tohle tajně a toužebně přál, hrát v kapele a koncertovat pro spoustu lidí, ale nečekal jsem, že to dopadne až takhle. Všechno, co se už několik let děje je "nad plán" a já jsem za to strašně moc rád.

Vzpomenete si na vůbec nejkrásnější zážitek za předchozích 25 let a naopak na ten nejhorší?
Pozitiva jednoznačně převažují a bylo jich tolik, že těžko vypíchnout jeden nejlepší. Celé to čtvrtstoletí bylo jeden krásný hudební zážitek. A nejhorší? Už si ani nevzpomínám.

K výročí jste vydali výběrové CD 25 let černobílý svět, chystáte i novou řadovou desku?
Ano, plánujeme jí na příští rok, předběžně na podzim 2016.

Unpluugged turné, nová deska, zbyde vám čas i na jiné aktivity?
Letos na podzim budeme mít jediný neakustický koncert, kterým bude 27. listopadu velkolepá oslava našich 25 let v pražském Rock Café. Koncert budeme točit jako DVD a na akci vystoupí několik hostů a spřátelených skupin. Na tento speciální koncert, ale i na akustické turné i zbytek letních festivalů všechny samozřejmě co nejsrdečněji zveme.

Zdroj: Youtube

Totální nasazení – Diskografie:Wiktorovy ostatky – demo MC, 1991
Dnes má svátek Marie – demo MC, 1992
Bätmäni – demo MC, 1993
Totální nasazení – demo MC, 1994
Stínohry – CD, MC, 1996
Pocta době – CD, MC, 1997
…souhlasíš se vším?, CD, MC, 1998
Živák č. 1, MC, 1999
Spreyopithecus chaluhensis, CD, MC, 2000
Crabalaganja, CD, MC, 2002
Delta Force - Živák z Delty – CD, MC, 2003
Když mrvy na šichtu táhnou, CD, MC, 2005
Best of TOTÁLNÍ NASAZENÍ - Tak mi to PUČ!, CD, 2006
Živák č. 2, CD, 2006
Krokodýl Ghandee – CD, 2007
Charóne, ty si nás převez…, DVD, CD, 2009
TOTÁLNÍ NASAZENÍ - BEST ON 1990 – 2010, CD 2010
Crazy Story, CD 2011
UNPLUGGED UNPUNKED LIVE DIVADLO SLANÝ 2010, CD 2011
Oceloví ptáci, CD, 2013
zbytečnákapela.cz, CD 2014
25 let černobílý svět, CD 2015