Starostové vánoční zvyky dodržují, lijí olovo do vody, pouští si vánoční koledy, předávají si vánoční dárky a mají i další zvyky. K Štědrovečerní večeři mají všichni bramborový salát a kapra.

Starostka Vejprt Jitka Gavdunová na první advent vždy ozdobí celý dům vánočními světýlky, tradičně každý rok postaví i malý Betlém. „Každý den zapalujeme vánočního františka, aby nám provoněl celý byt,“ popisuje Jitka Gavdunová. Na Štědrý den mají s rodinou tradiční večeři – rybí polévku, kapra a bramborový salát. Po celé Vánoce si pouštějí koledy a užívají sváteční pohody.


Jablko, olovo, skořápky


Starosta Jirkova Radek Štejnar si svátky také pořádně užívá. S rodinou například lijí olovo do vody a rozkrajují jablko. „O Vánocích k nám také chodí příbuzní s dětmi, tak máme veselo. Děti nám zpívají koledy a zkrátka je to taková správná vánoční atmosféra“ vypráví, jak prožívá svátky Radek Štejnar. Štědrovečerní večeře u Štejnarů je také klasická, nechybí kapr ani salát.

Skořápky se svíčkami si pouští s rodinou starosta Kadaně Jiří Kulhánek, dále také lijí olovo do vody, pečou cukroví a vánočku. „S rodinou posloucháme i koledy a kupujeme každý rok živý stromeček,“ uvádí starosta Kadaně Jiří Kulhánek.

Klášterecký starosta Jan Houška chodí pravidelně na půlnoční mši. „Mám radost, že jsem se dalších Vánoc dočkal,“ říká úsměvně Jan Houška. Vánoce jsou podle něho nejkrásnějším časem v roce, a tak si svátků náležitě i s rodinou užívá.
Primátorku Chomutova Ivanu Řápkovou se nám nepodařilo během pátku zastihnout.