Do souboje se pustili sochař Josef Šporgy a výtvarníci Jana Nuslauerová a Jan Chabr. Téma bylo zvolené až na místě. Navíc náhodně vytažené z klobouku, kam papírky se svými nápady házeli sami návštěvníci. Těch se přišlo na bitvu štětců podívat asi třicet. Což bylo na sklepení restaurace U Dvou Rytířů, kde se akce konala, tak akorát.

„Byl to přátelák"

Umělci měli na vytvoření svých děl hodinu. Jak jejich snažení dopadlo, se můžete podívat na obrázcích s komentáři dole. Šporgy zvěčnil sám sebe za osmnáct let, Jan Chabr velkolepě vykreslil „továrnu na slzy štěstí" a roztažená ženská stehna na plátně Jany Nuslauerové dávala jasně tušit sexuální náboj obrazu.

Přestože šlo o „bitvu", vítěz ani poražený se nevyhlašovali. „Byl to takový přátelák…," vysvětloval s úsměvem Šporgy.

Životní příběh na jedenácti arších

Výtvarný souboj byl jednou z akcí festivalu Obnaženi, který v těchto dnech probíhá v Chomutově. Začal v sobotu vernisáží výstavy ve zmíněném sklepení. Výstava je otevřena každý den odpoledne a rozhodně stojí za vidění.

Najdete tu fotografie, obrazy, grafiky i instalace k zamyšlení. Působivé je zejména Šporgyho dílo, kdy na jedenáct velkých papírových archů obtiskl vlastním tělem namočeným v barvě příběh svých rodičů a jeho samotného coby syna. Od lásky přes početí až po rozkol a zavržení. Reálný životní příběh ztvárněný ve třech barvách, polohách těl a také popsaný v textu vedle nich.

Instalaci doplňuje fotoreportáž od Daniela Černého, který zachycoval vznik celého díla.

Festival pokračuje až do soboty. Tehdy ho zakončí večerní scénické představení ve sklepení Kostela svaté Kateřiny a následná vernisáž hostujících umělců v Café Rouge. Podrobný program najdete na www.obnazeni.cz.