Brzy bylo plno

Posnídat před střelnici přišlo přes padesát lidí, což je daleko za optimistickým výhledem jedné z pořadatelek Leji Jozífkové. „Čekala jsem zhruba dvacet lidí, přála jsem si tak čtyřicet a teď jich tu je přes padesát,“ uvádí spokojeně organizátorka. Ani netrvalo dlouho, než se střelnice zaplnila - snídaně začínala v půl desáté a už před desátou byly všechny stoly obsazené rodinami či přáteli. Převládali spíše mladí lidé, byť ne v zásadnějším poměru.

Z Libanonu i místních plodin

Přestože fair trade nutně nesouvisí s vegetariánskou stravou, tak masné výrobky našel člověk na stolech spíše vzácně. Převládaly hlavně sladké a zeleninové snídaně, často s domácím pečivem. „Udělali jsme koláč z vlastních jablek, biomouky a domácích vajec,“ popisovala svůj výtvor jedna z účastnic snídaně. Nejčastěji mohl člověk ochutnat různé variace štrúdlů, buchet, koláčů a muffinů - z velké části z bio surovin. Nechyběly ale ani výrobky označené fair trade logem - například sladké fair trade tyčinky.

Mezi všemi stoly s dobrotami se jeden vyjímal - na něm návštěvník našel libanonské speciality - chalvu, ful, babu ganuž, zátar nebo libanonský chléb. Za zmínku stojí také nápoje z domácích bylin a plodin - třeba z jahod, malin a meduňky. „Je to úplně čerstvé, brzy ráno jsem je sama sbírala na zahradě,“ vysvětluje mladá slečna.

Zdroj receptů

Nejen že na snídani můžete vyjádřit podporu hlubší myšlence, ale zároveň se vám naskýtá možnost získat výborné recepty. „Kdysi tu jedna paní udělala bábovku z červené řepy, která byla neuvěřitelně výborná, a tak jsem jsem si hned vzala recept,“ říká Jozífková. „Jindy to zas byly třeba veganské koláče, které byly absolutně vynikající,“ dodává.

Snídaně se povedla. Letos přilákala více lidí než v minulosti a jídla byla skutečně hojnost. „Jsem ráda, že to takto vyšlo. Určitě pomohlo ideální počasí i přesunutí snídaně na zahradu Střelnice. Dříve jsme totiž dělaly pikniky vyloženě na zemi na dekách, což mohlo někoho odradit,“ připouští Jozífková.

Fair trade neboli spravedlivý obchod je sociální hnutí na podporu výrobců v zemích třetího světa. Prosazuje dodržování sociálních standardů, lidských práv a svobod. Zaměřuje se zejména na export z rozvojových do rozvinutých zemí světa. Šestici nejprodávanějších fairtradových produktů tvoří banány, kakao, káva, bavlna, cukr a čaj.