U příležitosti nadcházejících pětasedmdesátých narozenin akademického malíře expozice prezentuje průřez celou jeho tvorbou. „Výstavu jsme připravili po vzájemné dohodě," uvedl její kurátor Radek Zozulák. Vtěsnat šedesát let tvorby do jedné výstavy bylo hodně těžké. „Tohle jsme nechali na panu Sopkovi, protože on nejlépe ví, jaká díla má k dispozici. Na nás pak bylo, abychom tomu dali nějaký smysl a mělo to hlavu a patu," usmívá se kurátor.

Výstava je uspořádána v časové posloupnosti. Začíná od prvních děl umělce až po ta nejnovější. Nejstarším dílem výstavy je obraz, který Kamil Sopko namaloval ve svých patnácti letech a končí dílem z roku 2011.

Na výstavě je několik unikátních děl. Například první obraz je namalovaný na smirkovém papíře. Tomu se Sopko vždy směje. „To byl náhlý impuls. Tenkrát se mi líbil nějaký francouzský obraz. Inspiroval mě, a protože jsem neměl po ruce plátno, tak jsem použil smirkový papír," uvedl autor. Tak vznikl v patnácti letech jeho vůbec první obraz, navíc namalovaný na atypickém podkladu. „Bylo to zajímavé tím, že zrno na tom papíře zjemnilo přechody a mně se to líbilo. Co já vím, tak to nikdo nepoužil, asi to ještě nikoho nenapadlo," směje se umělec.

Mezi unikáty patří i jeho velkoplošné intarzie (obraz vytvořený skládáním a lepením dýh různých barev a struktur). „Máme tu dvě fotoreprodukce, a to Křest Krista a Kosmos, který je svou velikostí 3,2 na pět metrů určitě největší intarzií u nás a možná i v Evropě," upřesnil Zozulák.

Dalším záměrem výstavy bylo ukázat návštěvníkům veškeré iniciativy umělce. K vidění jsou nejen obrazy a grafiky, ale také sochy, zmíněné intarzie, plastiky, či knižní ilustrace.

Výstava bude mít standardní režim, i když nepochybně hodně zajímavá bude komentovaná prohlídka děl při vernisáži, a to přímo autorem Kamilem Sopkem. „Jedině autor může říct o svých dílech všechno podstatné," uzavřel kurátor.

Více ZDE.