Už loni na sklonku roku Amík Bothwell, který si říká Astronautalis, našel zalíbení v hraní po malých i o chlup větších klubech Česka. A ony zase v něm.

Prostě rozbalil komp, na severu to bylo v ústecké Mumii a později i ve Varnsdorfu, začal zpívat a bylo to strhující. Žánrově i napětím, které v jeho hudbě je, melodiemi, energií, co do živého hraní dává. Baví nás i sebe tou originální směsí indie rocku, alternativního hip hopu, šansonů, popu, balad, blues…

A nyní se Andrew Bothwell vrací do ústecké Mumie. Hrát tu bude ve čtvrtek 2. května. „Zahraje tu se dvěma dalšími muzikanty, koncert je od 21.00, vstupné 200 Kč. Před ním ale v krátkém setu vystoupí ústecká UL Farma," slíbil Petr Kuneš, provozovatel i dramaturg Experimentálního prostoru Mumie.

Nepřeháním, když napíši, že mám obrovskou radost. Totiž loňský Astronautalisův koncert hodnotím jako Koncert roku, byl vážně skvělý. Může za to především jeho kreativita; rozpačité jsou sice ještě Andrewovy folk hiphopové začátky, první dvě alba. Ovšem jeho poslední dvě desky, zajímavá „Pomegranate" (2008) s úžasnými melancholickými duety s dívkami a hlavně album „This Is Our Science" (2011). Z něj jsme loni slyšeli živě i majstrštyky „The River The Woods", v níž jako by se potkali ve studiu třeba Nick Cave a Beastie Boys. Neno podobně úchvatná, asi ještě více caveovská „Thomas Jefferson". Temný rap, vypjatý refrén, důrazné bicí, jemnější pasáž a zase gradace, „Measure The Globe" je silná balada u klavíru, zkrátka Andrew je nezávislý písničkář, kterého minout by byla škoda.

Pro rádio Wave prozradil, že už vznikají nové písničky pro jeho další album a že dvě z novinek už uslyšíme i na jeho zastávkách v srdci Evropy. Těším se jak malý dítě na Vánoce, jako senior na pohádku.