Léto 2012 je pro ústecké Severočeské divadlo opery a baletu (SDOB) pracovní. Sotva v pátek na zámku v Ploskovicích vyvrcholilo republikové open air turné opery Carmen, v níž účinkoval sbor, sólisté opery i baletu a orchestr SDOB, už se divadlo chystá na zámek do Duchcova se svou úspěšnou novinkou, netradičním nastudováním slavné Dvořákovy opery Rusalka v režii Ireny Žantovské. Ta přidala do opery i nové postavy.

„Rusalku uvedeme v Duchcově 1. září jako součást pestré Hradozámecké noci, Mozartovo Requiem tu zazní 15. září ke Dnům evropského dědictví," zve Alena Vaicová, mluvčí ústeckého divadla.

V pátek 31. srpna od 19.00 uvede SDOB inscenace Láska a vášeň a Komedianti. „A to v rámci Evropské hudební akademie (EHA). Lístky za 100 400 Kč si lze rezervovat i on-line na webu www.operabalet.cz," doplnila Eva Frýdlová.

Součástí EHA 2012 je baletní a operní dirigentský kurz. Baletní a operní soubor SDOB budou řídit mladé dirigentské talenty ze Španělska, Itálie a ČR pod vedením Norberta Baxy díky podpoře Státního fondu kultury ČR.

„Spolupracují na něm prestižní školy Universita Britské Kolumbie (Kanada), Universita Severní Floridy (Jacksoville, USA) a Vysoká hudební škola v Curychu (Švýcarsko). Na přípravě se podílejí profesionální orchestry a divadla, zejména Severočeská Filharmonie Teplice, Krušnohorské divadlo a Severočeské divadlo v Ústí," dodala Alena Vaicová.