Zručný animátor (81) díky mezinárodnímu festivalů animovaných filmů AniFestu 2013 poprvé navštívil Česko. Nyní píše paměti. Vzpomíná na dětství v Londýně, i na chvíle, kdy padaly do ulic německé bomby.

„Dospělí se schovávali, ale my se nebáli. Bylo to dobrodružství. Ani jsme nerozlišovali, zda nad námi letí letadlo britské, či nepřátelské. Byly to všechno úžasné stroje," ohlíží se animátor. Rozhovor s ním překládaly Sabina Poláková a Magdalena Šebestová z týmu AniFestu 2013. Díky jim.

Strýček a vrtule

V letech 1949 - 1951 jste sloužil u britského královského letectva. To proto jste později začal malovat letadla, stavět modely, zabývat se historií letectví?
Ne, to jsem dělal už dávno předtím. V roce 1940 mě k tomu přivedl můj strýc, který sloužil u letectva. Stavěl jsem s ním malé modely, které měly vrtuli na gumičku a létaly.

Podařilo se vám o letadlech natočit i film? Ptám se i proto, že mám rád japonský animovaný snímek Porco Rosso s letadly.
Je zajímavé, že se na to ptáte. Včera jsme zde v Domě kultury Teplice promítali tříminutové demo Peter Piper, což je seriál o letadlech pro děti. Měl by vzniknout v koprodukci francouzského Gaumontu a Muse Entertainment z Montrealu. Čekáme, až to francouzská strana odsouhlasí, abychom mohli začít točit 26 půlhodinových epizod.

Jak vás napadlo dělat seriál pro malé děti o letadýlkách?
Žiji na farmě v Quebecku, to místo se jmenuje Sweets Burg. V 50. letech tam bylo polní letiště s dlouhou ranvejí, v 60. letech ho uzavřeli a 500 stop z něj zorali farmáři. Na začátku 90. let mě můj kamarád, animátor z New Yorku, navštívil ve svém žlutém letadélku Piper (český Čmelák). Přiletěl , přistál na vládním letišti poblíž a já mu přijel naproti ve své džípu. Měl ovšem jen dvojmístné letadlo, bral tedy postupně na vyhlídkový let mě, mou ženu i další z farmy. Tam mě napadlo: bylo by pěkné udělat seriál pro děti se žlutým letadélkem jako hlavním hrdinou. I jeho kamarádi jsou letadla, inspiroval mě slavný britský seriál o Mašince Tomášovi.

Kdy vám animované obrázky poprvé pod rukama ožily?
Bylo to v roce 1952 v Anglii, dělali jsem film podle novely Farma zvířat od George Orwella. Na ní jsem se učil, animoval postavy, třeba prasata, které vytvořili jiní animátoři. Vlastní animaci jsem dělal až v roce 19545 v National Canadian Filmboard (obdoba českého Krátkého filmu pozn. tlumočnice).

O skleničku víc

Česká republika má jediného animovaného Oskara, Jan Pinkava ho dostal za studentský film „Geriho hra" (Geri´s Game). Zasloužili by si ho i mistři české animace, pánové Trnka a Pojar?
Břetislav Pojar (spolupracovník Jiřího Trnky, který loni zemřel pozn. autora) byl dlouho můj přítel. Podle mého je ocenění Oscar za animované filmy udělováno i nefér. Nemluvím o sobě, ale často jsem viděl skvělé dílo, které propadlo. Oscara by si zasloužil snímek „O skleničku víc" (dobře udělaná jízda opilého řidiče, dvacetiminutový loutkový Pojarův film z r. 1953 se skvělým hodnocením 84 % na ČSFd.cz pozn. autora).

Někteří fanoušci filmu „Heavy Metal", který jste režíroval, žasnou, že vznikl už před 31 lety. A dokonce se promítá v ČR na heavy metalovém festivalu. Jak vás pohltil ten komiksový příběh, popisující čisté zlo?
Ono už je to dokonce 33 let, premiéra byla v roce 1981…
Projekt Heavy Metal financovaly kanadské peníze. A jak víte, jeho režisér Ivan Reit-man (Krotitelé duchů) byl původem Čech. Měl rád hudbu i komiksové knihy, ty ho fascinovaly. Na základě jedné z nich, na jejímž obalu byli svalnatí hrdinové zdobně vyvedení, krásné ženy s velkým poprsím i kosmické lodi, chtěl udělat film, který by to vše obsahoval.
A protože ten projekt byl financován z privátních kanadských peněz a Ivan Reit-man potřeboval, aby ho právně zaštítil někdo z Kanady, zavolal mě. Sešli jsme se v hotelu Ritz a já dostal nabídku, abych tento film režíroval.

A co vy na to?
Nejdřív jsem si říkal: Ta nabídka mě zajímá, mám komiksy rád, ale nejsem si jistý, že bychom mohli udělat takový animovaný film za jediný rok. To ovšem byla podmínka… Cestou domů ze schůzky jsem si říkal: „Je to šibeniční záležitost, ale i velká výzva." A ano, přišlo mi to jako zajímavá nabídka.

Proč?
Mám rád filmy, které sledují více různých příběhů a pak se syntetizují v jeden celek. Mám je radši, než jeden sáhodlouhý příběh, který nakonec v animaci nemusí ani dobře vyjít. Tak jsem se nakonec rozhodl, že to udělám.

Proč právě já?!

Je to to nejakčnější, co jste kdy jako animátor a režisér dělal? Je ten film výjimečný i bohatým, velkým poprsím krásných žen?
(smích) Rozhodně to pro mě byla neuvěřitelná zkušenost, vlastně bych řekl, že to byla hrůza. Byla tam řada věcí, které nebyly jednoduché, film dal zabrat našim nervům. Bylo to zajímavé, ale Heavy Metal bych neoznačil za projekt svého života. Ač je ten film dodnes úspěšný, já na něm nic nevydělal. Rozhodně to byl projekt, který zaujal důležité místo v mém životě, ale ne projekt mého srdce.

A když už bylo skoro hotovo, když žil projekt vlastním životem, říkal jsem si: „Proč jsem to dělal zrovna já?!"
Ale víte, nadchlo mě a dobře naladilo, že projekt šel dopředu tím, že na něm pracovalo víc zajímavých lidí. Jinak by to těch téměř devadesát minut „neutáhlo".

Jste v ČR poprvé. Baví vás?
Shrnul bych to do jediné odpovědi: Ať jdu, kam jdu, všude mě napadá jediná věc: Budoucnost nás všech je v dětech. Celý náš svět je trošku podivný, je spousta věcí, které nás děsí. A jediná naše naděje je v našich dětech.

Předpokládám tedy, že si proto ceníte i chlouby AniFestu, dětských školiček animace…
Určitě. Půjdu se i na ně podívat, abych věděl, jak tady děti reagují. Není nic příjemnějšího pro tvůrce, než být v kině s dětmi nebo s mladými lidmi, kteří sledují program, smějí se a reagují.

PŘEHLED VÍTĚZNÝCH FILMŮ

-        Grand prix: „Oh Willy…" (Emma De Swaef, Marc James Roels / Belgie, 2012 / 16min) - Williho zpátky přivede pohřeb milované matky. Spolu s místem se mu vracejí i silné vzpomínky na dětství, prožité v komunitě nudistů. Na trnité cestě zpět do svého podvědomí se z něj stává jakýsi „ušlechtilý divoch", který přese všechny překážky najde cíl své cesty a spočine v pokoji. Stejně jako divák tohoto nevšedního „vlněného" snímku.

-        Krátké filmy (0 – 5 minut): vítěz: „MILUJTE OLYMPIÁDU: Šermířství" (Grant Orchard, Velká Británie, 2012 / 2min 30s) - krátký, vtipný a rychle vypointovaný film ze série LOVE SPORT je parodií na Olympijské hry. Humoristickým způsobem zobrazuje šermířský zápas, v němž bojují o prvenství zástupci USA a Itálie, a to všemi možnými, ať už povolenými či zakázanými, prostředky. Film je založen na groteskních situacích a minimalistickém výtvarnu.

Zvláštní ocenění: „Hop sem, hop tam" (Leonid Shmelkov, Rusko, 2012 / 5min) - zvířátka a další roztodivná stvoření žijí v dírách, z nichž vyskakují ven a zase do nich padají. Vytvářejí si tak bezstarostný svět plný zábavy, který - zdá se - nemůže nic narušit. Co když ale někdo vypadne z rytmu? Hravý film o setkávání, ztrátách i shledávání je podbarven melodickou hudbou, která mu dodává nádech nostalgie.

-        Krátké filmy (5 - 15 minut): vítěz: „Tunel" (Maryam Kashkoolinia, Írán, 2012 / 7min 10s) - napínavá cesta muže ručně vykopaným tunelem je inspirována skutečnými případy z pásma Gazy, kde si lidé základní potřeby obstarávali takovýmito průkopy. Otcovo putování pro ovci ohrozí hned několik různých nebezpečí. Je vyobrazeno příznačnou animací písku a divák spolu s hrdinou pociťuje stejnou stísněnost smrtonosných prostor.

Zvláštní ocenění: „Bendito Machine IV" (Jossie Malis, Španělsko, 2012 / 9min 54s) - Bendito Machine IV je dalším snímkem z originální série režiséra Jossie Malise. Jeho „nepravděpodobný" hrdina se tentokrát vydává na cestu přes zemi, moře i vzduch a prochází krajinou prapodivných strojů i pouťových atrakcí, která se pozvolna proměňuje v petrochemický park. Výtvarnem i poetikou navázal autor na úspěchy svých předchozích filmů.

-        Krátké filmy (15 – 60 minut): vítěz: „Vrakoviště" (Hisko Hulsing, Nizozemí, 2012 / 21min 10s) - muži, okradenému a následně zavražděnému v metru, se v poslední vteřině před smrtí promítnou před očima zlomové události jeho života. Film poutavým způsobem vypráví jeho tragický příběh z periferie města plného kriminality a obchodu s drogami. Akční snímek využívá techniky rotoskopie a vyniká i hereckými výkony jednotlivých představitelů.

-        Nenarativní animace: vítěz: „Recyklováno" (Lei Lei, Čína, 2012 / 5min 32s) - tyto záběry pocházejí z dlouholetého průzkumu předměstské části Pekingu. Při něm bylo naskenováno více než půl milionu barevných 35mm negativů, které dohromady složily obraz hlavního města a jeho obyvatel za posledních třicet let. Film je náročným zhuštěním, jaké z celkového souboru využívá k animaci „pouze" 3000 fotografií.

Zvláštní ocenění: „Pinball" (Darko Vidackovic, Chorvatsko, 2012 / 7min 30s) - jako v případě oblíbené svižné hry pinball, křivka pohybu míčku po jeho vystřelení není striktně daná. Hráč se snaží pohyby kuličky usměrňovat, ta zanechává stopu, ovšem ne na dlouhou dobu. To, co se děje pak, už hráč neovlivní. A možná o tom dění ani neví. Díky kombinaci různých animačních technik můžeme zpozorovat alespoň něco.

-        TV filmy a seriály: vítěz: „O místo na koštěti" (Max Lang, Jan Lachauer, Velká Británie, 2012 / 25min) - přátelská čarodějnice zve k zlosti svého kocoura na své koště podivuhodnou směsku hostů – zvířat. Tato tlupa nakonec zachrání čarodějnici před drakem a ta se jim za to odvděčí velkolepým koštětem, na kterém je místo pro všechny. Film o tom, jak je důležitá tolerance a přátelství, se vyznačuje 3D animací na vysoké úrovni a příjemnou stylizací.

Zvláštní ocenění: „Tom & The Queen Bee" (Andreas Hykade, Německo, 2011 / 5min) - včely tentokrát nemohou Tomovi pomoci, protože se jejich veškerá pozornost soustředí na blížící se návštěvu včelí královny. Tomovi to však nevadí. Jediné, co chce, je krajíc chleba s jahodovým džemem a medem. To se změní, když na scénu dorazí její veličenstvo včelí královna, která si Toma přála potkat již dávno. Další díl z kouzelného seriálu.

-        Videoklipy: vítěz: „Le Peuple de l'Herbe: Talking the Crash" (Fourniret Wasaru, Francie, 2012 /4min 26s) - v muzeu se nachází model města, v němž žijí ve vzájemné shodě nejrůznější zvířata. Jenže tento poklid nemusí trvat věčně… A právě o tom je animovaný videoklip k písni Talking the Crash.

Zvláštní ocenění: „Polka o telefonním seznamu" (Benjamin Swiczinsky, Rakousko, 2012 / 3min) - humorný videoklip k písni americko-rakouského textaře a baviče George Kreislera je situovaný do nostalgických časů Rakouska-Uherska. Aktérem je muž, který si pročítá telefonní seznam.

-        Reklama a znělka: „Šepot poštovních balíků" (Monira Kamal, Německo, 2012 / 1min 50s) - hravá, výtvarně propracovaná a akvarelově laděná reklama ukazuje, jak rychle a snadno lze přepravit zásilku z jednoho konce světa na druhý.

-        Studentský film: vítěz: „Altneuland" (Sariel Keslasi, Izrael, 2012 / 6min 6s) - na místě, které se zdá být na samém konci světa, čeká skupina lidí na autobus, aby se dostala na místo zvané Altneuland. Nikdo ale netuší, kterým směrem Altneuland leží a jestli vůbec existuje. Skupinu obklopuje pouze popadané elektrické vedení a pocit prázdnoty a beznaděje. Meditativní, výtvarně stylizovaný izraelský snímek je alegorií současné společnosti.

Zvláštní ocenění: „Ale mléko je důležité" (Grønmo Bjørnsen, Anna Mantzaris, Eirik Mantzaris, Norsko, 2012 / 10min 38s) - muž, který trpí sociální fobií, s úděsem zjistí, že ho neustále doprovází podivné, trochu nemotorné stvoření. To se navíc velmi rychle zabydlelo v jeho bytě. Zoufalý muž se snaží tohoto přízraku zbavit a vůbec nepostřehne, že stvoření se mu vlastně snaží pomoci fobie překonat. Tvůrci si vyhráli nejen s originálním příběhem, ale i se svéráznou podobou filmových loutek.

-        Cena publika: „Králík a jelen" (Péter Vácz, Maďarsko, 2012 / 16min 44s) - komický film o jelenovi a králíkovi, kteří zpočátku žijí ve spokojené symbióze. Jejich život však plyne bezstarostně jen do doby, kdy se jelen rozhodne najít třetí dimenzi. Přátelé se totiž pohybují ve světě 2D animace a 3D prostor neznají. Obsesivní hledání dalšího rozměru sice přinese určité výsledky, zároveň však ohrozí vztah obou přátel.

-        Filmy vytvořené dětmi do 12 let: „Třetí drát na špagát" - skupina dětí ze San Marina, koordinovaná lektory ze studia OTTOmani, vytvořila rytmický snímek Tre fili fanno uno spago během festivalu SMIAF - Youth Knowledge Festival v roce 2012.

Zvláštní ocenění: „Vyrobeno z chleba" - další z experimentálních filmů studia Ottomani tentokrát k animaci využívá zcela atypický materiál. Pomocí chleba děti zobrazily bizarní a přitom dobrodružnou cestu kolem světa. Zvláštní ocenění získal také film„Přátelé zelené planety"s motivem ochrany životního prostředí. Autory filmu jsou žáci 3A 7. ZŠ Most.

-        Filmy vytvořené dětmi ve věku 12-15 let  - „Párty Mrtvých" (Jiří Vlach, Česká republika) - zombie a jiné příšery ze záhrobí se rozhodnou zpestřit si život a uspořádat večírek. Párty se nakonec povede, i když místnímu hrobaři se zpočátku moc nezamlouvá. Dokonce se i on připojí.

-        Zvláštní ocenění: „Jablko Joe" (Anna Altukhova, Rusko) - je zdařilou parodií na western. Zloději vtrhávají do města a chtějí rabovat. Zastaví je někdo? Film vznikl během workshopu na festivalu Stereoleto v Petrohradě.