V Chomutově skončila koncertem Géniové operní múzy 24. sezona Festivalového orchestru Petra Macka a zároveň 19. sezona cyklu Chomutovské hudební večery. Hlavní hvězdou večera byla sopranistka Jana Šrejma-Kačírková, sólistka opery v Ostravě a dalších operních domů, mimo jiné Národního divadla v Praze.

Proč jste ji pozval?

Patří mezi špičkové operní pěvkyně a byla mi doporučena přáteli z operního světa. Z mých dlouholetých zkušeností z pořádání těchto operních galavečerů, jsem dospěl k názoru, že pro posluchače je vždy lepší, když se sólista, byť významný, představí publiku také v duetech. Proto jsem ji požádal, aby si vybrala pěvce, se kterými se jí dobře zpívá a spolupracuje.

Do Chomutova přijela s tenoristou Josefem Moravcem a barytonem Michalem Křístkem. Jak toto spojení hodnotíte?

Splnil se můj dramaturgický záměr, který nadchl posluchače a potěšil i mě samotného, dirigenta Jiřího Štrunce a Festivalový orchestr. První půle programu byla věnována Mozartovi. Zazněla krásná dueta z oper Don Giovani a Figarova svatba. Tyto melodie navodily pro posluchače atmosféru večera, při kterém dále zazněly slavné melodie z Verdiho opery La traviatta, z Donizettiho opery Nápoj láska a veselý vstup do druhé části udělala slavná árie Escamilia z opery Carmen George Bizeta.

Tolik autorů během jednoho večera, to muselo být pro posluchače působivé.

Ano. Vytvářím jakousi virtuální operu, složenou z děl několika autorů. V reálu to pak vypadá, že na podiu se potkají géniově operní múzy, v našem případě například Mozart a Verdi, kteří žili v jiných stoletích. Nadšení posluchači po poslední skladbě, kterou byl takzvaný přípitek Libiamo z opery La traviatta, povstali a vyžádali si přídavek, který jsem pro ně vymyslel. By to duet z operety Veselá vdova, Housle hrají, kterou pěvci pojali humorně a místo dvou sólistů zazpívali tento duet tři.

Sezona skončila, jaká byla z vašeho pohledu?

Byla krásná jako vždy. Každý koncert má jiné krásné melodie a vždy, podle mého pocitu, pokaždé potěší posluchače.

Všiml jsem si, že na posledním koncertu byla hlavně seniorská generace. Čím to je?

Je mezi nimi mnoho mých přátel, kteří na tyto koncerty chodí již 20 sezón. Je to generace, která byla k této hudbě od mládí vychovávána. Toužím po tom, aby i dnešní rodiče podobně vychovávali své děti. Myslím si, že Chomutov si zaslouží, aby toto hudební dění existovalo nejen pro generaci seniorů, ale i pro generaci mladší, která občas na koncert přijde, a aby cyklus Chomutovské hudební večery byl stálou součástí kulturního života na Chomutovsku.

V Chomutově lidé mohou vidět a slyšet špičkové umělce, za kterými se obvykle jezdí do Prahy. Jak se vám je daří získat pro sever Čech?

Je to tím, že jim připravím fajn orchestr, příjemné podmínky v městských divadlech v Chomutově a Mostě a výborné, nadšené a mnou získané publikum, které dokáže ocenit báječné výkony mých často hvězdných hostů. Publikum se dovede nadchnout také pro mladé umělce, kteří nejsou tak známí, ale umělecky jsou již na dobré, a někdy i na špičkové úrovni.

Co chystáte dál?

Můj Festivalový orchestr a cyklus Chomutovské hudební večery by měl vstoupit do nové sezony a zase vytvořit příjemné večery.

Kdy začnete?

Zatím přesně nevím. Přemýšlím o náplni sezony, která by měla začít v říjnu. Její rozsah bude závislý na finanční podpoře mecenášů a sponzorů.

Co teď bude dělat orchestr a vy?

Festivalový orchestr Petra Macka je volné profesionální sdružení mých přátel, špičkových hudebníků, kteří se budou během pauzy našich mistrovských koncertů v Chomutově a Mostě věnovat svým dalším aktivitám. Já sám často během letní sezony muzicíruji ve světových a českých lázních. V Chomutově a Mostě, kde bydlím, jsem ale doma. Opět se bude těšit, na muzicírování na mých domácích podiích v Chomutově a Mostě.