Nic dlužen nezůstává houslista Pavel Šporcl svým příznivcům. Letos zjara mu ke 40. narozeninám vyšla Zlatá kolekce (Supraphon), troj CD hitů klasiky. „Stal jsem se tak prvním interpretem z oblasti klasické hudby v České republice, kterému se to podařilo," je nadšen Šporcl.

Se stejnou radostí jede podzimní koncertním turné, které se zastaví také 24. listopadu v DK Teplice. Představuje na něm hudbu své podzimní novinky „My Violins Legends" (Supraphon), tedy Houslové legendy Pavla Šporcla.

Nové CD nabízí skladby nejvýznamnějších českých houslových virtuosů období mezi Paganinim a Oistrachem. V 19. a na počátku 20. století sbírali tito vynikající představitelé českého houslového umění nejvyšší pocty v hudebních metropolích světa (New York, Londýn, Vídeň, Berlín, Mnichov, Praha, Charkov i Kyjev) a často tam pokládali pedagogické základy, na nichž dodnes staví jejich následovníci. F. Laub, J. Kubelík či V. Příhoda byli prohlašováni za nejlepší virtuosy své doby, O. Ševčík působil jako vyhledávaný pedagog ve Vídni, Rusku i Americe… Jedna z linií české houslové školy vede od Ševčíka přes jeho žáky Jaroslava Kociana a Václava Snítila až k Pavlu Šporclovi, který u nás patří k nejžádanějším umělcům klasické hudby.

„Tituly na tuto desku jsem dlouho a pečlivě vybíral. Skladatelský odkaz českých houslistů je velmi obsáhlý. Jedná se spíše o přídavkové kousky, ale velmi krásné a hodně rozmanité. Mnohé tyto skladby byly desítky let zapomenuty. Procházel jsem knihovny i archivy, notové materiály ze 30. let minulého století. Některé byly netknuté, jiné s patinou času a poznámkami autorů či majitelů," ohlédl se Šporcl.