I když ráno zahrozil nad městem déšť, počasí se nakonec včas umoudřilo. „Sobotní ráno začalo přímo slejvákem. Pršet ale přestalo krátce po desáté hodině a až do večera už bylo příjemně a zahřálo také sluníčko. Asi i díky tomu dorazilo na slavnost tolik lidí. Jejich počet odhadnout nedokážu, byly to ale určitě tisíce," uvedl místostarosta Kadaně Jan Losenický.

Bohatý doprovodný program odstartovala zábavná soutěžní hra družstev. Letos se přihlásilo 14 čtyřčlenných smíšených družstev dětí a dospělých, což je rekordní počet. Nechybělo pochopitelně ani „Mistrovství světa ve skoku pro něco".

Diváci zhlédli obnovenou premiéru scénky „Jak Fík zjistil, kdy a kde se narodil" místního ochotnického souboru Navenek. Poprvé ji soubor uvedl při úvodním ročníku oslav. Bajky a pohádku Princ Jarmil přivezlo divadlo Studna, výrazný ohlas dětského publika vzbudilo i vystoupení Majdy z Kouzelné školky.

Na Fíka si zahrála i čtyřletá fena pyrenejského horského psa Bela. „Její huňatá srst je celá bílá, tak jsem jí pro dnešek na několika místech obarvila na hnědo, aby se Fíkovi co nejvíc podobala. Nese to statečně, stejně jako zájem, který vzbuzuje na každém kroku," prozradila dvaadvacetiletá majitelka Bely Irena Foukalová z Kadaně.

Maxipes Fík je český kreslený animovaný večerníček, který vznikl v roce 1975. Scénář napsal Rudolf Čechura, Fíka namluvil herec Josef Dvořák. Fíkovu podobu já na svědomí výtvarník Jiří Šalamoun, hudbu k večerníčku složil Petr Skoumal.

Seriál pojednává o příhodách přerostlého mluvícího inteligentního psa Fíka a holčičce Áje, kteří spolu žili v Ahníkově u Kadaně. Rudolf Čechura sepsal i několik knih o Fíkových dobrodružstvích. V nedaleké vsi Ahníkov, srovnané kvůli těžbě uhlí se zemí, Fíkův „duchovní otec" totiž působil jako učitel a do Kadaně často zajížděl.

V Kadani rovněž vyrostl a začal svou divadelní kariéru Josef Dvořák.