Tento ojedinělý a unikátní hudební projekt si získal velké renomé v celém hudebním světě. Jeho název odkazuje ke skutečnosti, že hudebníci se opravdu slétávají doslova z celého světa.


Před zahájením se vždy na několik dní setkají na odlehlém místě v Jizerských horách, kde společně připravují hudební materiál, který na turné představí posluchačům.


Zakladatel festivalu Romek Hanzlík objasňuje: „Umělci se uzavřou na týden před světem a společně vzývají hledačství a hudební inspiraci. Každý hudebník vnáší do společné dílny své muzikální zkušenosti, vlastní kulturní tradici, hudební vzdělání; každý do společné tvorby přichází s vlastními nápady. Výsledek tohoto globálního tavícího bubenického kotle je každý rok fascinující. Dochází k prolnutí všech možných hudebních směrů, vlivů a etnických kořenů. Každoročně vznikají nové skladby, které jsou pak živě předvedeny na koncertě“.


Koncept se každoročně mění, a v minulých letech proběhl například globální Slet, na kterém byly zastoupeny všechny světadíly nebo třeba africký Slet. Vždy však mají zásadní zastoupení čeští hudebníci.


Letošní Slet bubeníků je zaměřen na setkání dvou zemí s rozdílnými tradicemi i kulturou, Česka a Japonska. Na jednom podiu se tak setkají hráči na klasické západní bicí nástroje, používané v klasické, rockové i ethno hudbě a rodilí japonští hudebníci, znalí stylu hry na tradiční japonské bubny a perkuse. V hlavní roli se představí japonský buben taiko.


Romek Hanzlík vysvětluje pojetí letošního ročníku: „Volně navazujeme na pojetí loňského evropsko-americko-japonského ročníku. Loni kromě taika dominoval barel, na který hrál Steve Eto. Letos jsme pozvali jeho bratra Leonarda Eta. Jde o předního světového hráče na taiko. Založil například skupinu KODO, nejznámější taiko formaci na japonských ostrovech, spolupracoval s předními světovými hudebníky jako je například Bob Dylan, Inxs, Queen apodobně. Jistě bude zajímavé spojení tradiční japonské hry s porovnáním stylu například Tomáše Ondruška, hráče s klasickým západním hudebním vzděláním, či ryze rockovým hraním Pavla Koudelky, jihoamerického stylu znalého Miloše Vacíka či alternativnějšího pojetí hry Pavla Fajta“.


Pavel Fajt, umělecký vedoucí letošního ročníku, doplňuje: „Jde o velké setkání solitérů. Letošní skladby budou propracovanější a náročnější. Připravujeme větší zvukové spektrum a obsažnější pódiovou atraktivitu a show. Tématem je propracovanost, zachování nadšení z improvizace a moc se těšíme na prožití večera v rytmu spolu s diváky“.


V rámci letošního programu se představí čeští hudebníci Pavel Fajt, Miloš Vacík, Pavel Koudelka a Tomáš Ondrůšek. Japonsko budou zastupovat Leonard Eto, Sawaka a Yumiko.


Nejlepší čeští bubeníci a jejich japonské protějšky vystoupí během října a listopadu na dvanácti koncertech po celé České republice.
Chomutovští diváci je uvidí a uslyší v Městském divadle ve středu 21. října od 21 hodin. Vstupné je 220 korun.

Autorka: Lenka Kubalová