Třiaosmdesátiletý Zdeněk Petráček, bývalý ředitel chomutovského gymnázia, je tak zřejmě nejkulturnějším Chomutovákem. Za kulturou se totiž vydává průměrně jednou týdně a nerozmýšlí, zda je právě jím vybraná akce určena jeho věkové skupině. Za svůj nevšední zájem si od Správy kulturních zařízení Chomutov vydobyl titul čestný host.

„Zajímám se o všechno kulturní dění ve městě,“ svěřuje se dlouholetý pedagog, bývalý ředitel gymnázia a dlouholetý kantor Zdeněk Petráček. Dochází téměř na všechny vernisáže, které se v Chomutově pořádají, a to jak do muzea, Špejcharu či Luraga. „Chodím se podívat na výstavy obrazů, ale i jiných uměleckých projevů. Rád mám také historické výstavy, které zdařile pořádá chomutovské muzeum, často i na celostátní úrovni,“ přibližuje své zájmy.

Stranou jeho zájmu nejsou ani divadelní představení, která se odehrávají na prknech chomutovského divadla. Zajímají ho i veškerá vystoupení a výtvory dětí, což souvisí s jeho dlouholetým zaměstnáním.

Na vedlejší koleji nenechává ani hudbu. „Co se mi nejvíce líbí nemůžu říct. Rád si poslechnu všechno,“ tvrdí Petráček. Chodí si poslechnout vážnou hudbu, folklor, církevní, ale i hudbu, která se hraje dnes. Podle něj přeci osmdesátkou všechno nekončí. Většina jeho vrstevníků již sice říká, že to pro ně není. „Já vždycky odpovídám, že jsem tam byl rád a jsem rád, že jsem to viděl a slyšel,“ svěřuje se. „Nevadí mi, když začnou na koncertě mladí skákat a vykřikovat. Já se sice nepřidám, ale patří to k tomu,“ říká osmdesátník, který se ještě nesetkal s posměškem mladší generace. „Pravdou je, že cítím, že by mě některé věci už neměli zajímat, ale prostě se mi to líbí,“ dodává.

Podle něj je kulturní život v Chomutově velmi bohatý a bohatší než býval dříve. „Překvapuje mě, že často slyším, že se tady nic neděje, že tu nic není,“ podivuje se pan Petráček, který od 50. do 89 roku učil a devatenáct let byl ředitelem gymnázia. Všechny kulturní akce sice nestíhá navštěvovat, ale pravidelně sleduje kulturní kalendář, aby věděl kam vyrazit.

Nyní bude moci za kulturou vyrážet ještě častěji. Od Správy kulturních zařízení totiž získal titul čestný host, díky kterému smí navštěvovat všechny kulturní akce zdarma. Tento titul zatím nosí v Chomutově jen on. „ Nešlo to nechat bez povšimnutí- pan Petráček je výjimečný člověk, kterého si nesmírně vážím. Měla jsem prostě obrovskou potřebu mu udělat radost a doufám, že si to ve zdraví užije ještě dlouhá léta."