„Dobré a ještě lepší jitro," přával nám pravidelně skvělý vypravěč František Nepil hlasem, který si nespletete. Jeho minifejetony uměly nadchnout nápady, postřehy, laskavostí, vtipem nikoli chtěným, upřímností. A jak nám vždy po ránu v 70. a 80. letech minulého století popřál, to jsme měli hned lepší den.

Sympatický Nepil

František Nepil, vitální chlapík sympatického zevnějšku i jména, však literárně nezásoboval jen knihkupectví. On také obdělával políčka rozhlasová či televizní. Ovšem, zde je řeč o jeho pěkných Večerníčcích „Já, Baryk" (1977) a „Makový mužíček" (1985).

Jenže on také psal pro divadla a divadélka, včetně toho nejproslulejšího českého dřevěného, Divadlo Spejbla a Hurvínka. A výstupy, které mu sepsal, nyní vycházejí pohromadě na cédéčku Supraphonu. Dostalo název „Hurvínek a drak" a co na něm najdete, o tom to už se pochlubí sami Supraphonští.

Obal alba.„V čem spočívá kouzlo Nepilova jeho nezapomenutelného humoru, připomene jubilejní edicí alba Hurvínek a drak. Jde o vzpomínku na dlouholetou úspěšnou spolupráci populárního spisovatele s Divadlem Spejbla a Hurvínka. Na novém kompilačním albu proto posluchači naleznou oblíbenou hru Hurvínek a drak i výběr z nejúspěšnějších Nepilových konverzací Spejbla a Hurvínka. A coby milý bonus i dosud nevydanou popletenou pohádku Spejbl, Hurvínek a Červená Karkulka," uvedl Vladan Drvota ze Supraphonu. Titul„Hurvínek a drak jubilejní edice"lze koupit v prodejnách hudby na CD či jako audionahrávku na webových stránkách www.Audioteka.cz.

A Nepilův pověstný smysl pro humor? Vždy skvěle rezonoval i s tradicí milé legrace dua Spejbl a Hurvínek.

Bróďa i Hrušínský

„I ve hře Hurvínek a drak byly vtipné dialogy a hra s pojmy dovedeny do zajímavé absurdity. K popularitě té nahrávky (1982) přispělo i skvělé herecké obsazení. Vedle Miloše Kirschnera v rolích S+H se tu představili především Vlastimil Brodský, coby doktor Aspirin," uvádí Drvota. A je to na dnešní dobu luxus, když tu Rudolf Hrušínský, František Hanus a Vladimír Hrubý společně mluví jako tříhlavý drak. „Sylva Sequensová je pak otrávená princezna a Svatopluk Beneš má roli vždy věcného královského komorníka," prozradil Vladan Drvota.

Bábinka se ohlíží

Na bývalého spolupracovníka, který zemřel v září 1985 v Praze, jen tak nezapomene Helena Štáchová, která dnes mluví Máničku, Bábinku a Divadlu Spejbla a Hurvínka dnes šéfuje. Přitom její ohlédnutí má podobné základy, jako vzpomínání na pana Nepila od autora tohoto článku. Zasáhl nás zkrátka skoro všechny.

Slavní dřeváčci

„Pamětníci si asi rádi vzpomenou, jak posluchačům v rozhlase zpříjemňoval všední rána nezaměnitelný hlas Františka Nepila. Své fejetony četl pomalu, pokojně a konejšivě se svou nenapodobitelnou dikcí," ohlíží se dnešní paní ředitelka divadla.

„On, stejně jako Karel Čapek, měl úžasný dar povýšit věci všední na malé zázraky a my, jeho posluchači, jsme nacházeli jejich krásu prostřednictvím Františkových slov. Bylo to pokaždé jako ranní pohlazení," dál si pěkně notuje Helena Štáchová s redaktorem Deníku.

Obdivovala jsem ho

„Stejně skvělý jako autor byl František Nepil i jako člověk. Laskavý, se smyslem pro humor. Obdivovala jsem ho. Jaká proto byla má radost, když záhy po mém nástupu do divadla, v roce 1969 jsme studovali jeho hru Na řadě dr. Spejbl. Byla jsem obsazena do role princezny Furieny a tu jsem si náramně užívala," raduje se.

„Sám František Nepil mně pak celá léta říkal „princezno", což mi hodně lichotilo. A s touto rozkošnou rolí mi věnoval namísto království obrovský dar, své přátelství. Dodnes si toho moc vážím," ohlíží se Helena Štáchová, skvělá Bábinka i Mánička.