Vernisáž výstavy se koná tuto sobotu, 3. září, v deset hodin dopoledne v muzejních prostorách chomutovské radnice. Zahájení výstavy se zúčastní i oba autoři výstavy Alois Harasko a Dr. Hermán Benítez Jump.

Výstava je druhou částí projektu, který mohli lidé shlédnout již loni v září. Zatímco první část se zabývala drobnými sakrálními stavbami, jako jsou například kapličky, kříže a boží muka, z oblasti Chomutovska, druhá část cílí na jižní Čechy.

Tyto drobné památky vznikaly především jako doklad lidové zbožnosti a jejího sepětí s každodenním životem, naplněným těžkou prací, ale neztrácejícím vědomí hluboké duchovní dimenze lidské existence. Většinou barokní práce dokazují bohatost duchovního života prostých obyvatel. Díla naplněná křesťanstvím ukazují schopnost vyjádřit krásu pomocí uměleckých děl.

Výstava je společným projektem Oblastního muzea v Chomutově, mnichovského Haus des Deutschen Ostens a Heimatkundliche Verein für Südböhmen. Stopy lidové zbožnosti budou veřejnosti přístupné až do 29. října. Případní zájemci mohou výstavu navštívit každý den od úterý do pátku od desáté hodiny dopoledne do pěti odpoledne, o víkendu pak pouze v sobotu, a to od devíti dopoledne do dvou hodin.

Autor: Ondřej Topinka