VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Masožravé rostliny Kačírkové, ale i detektivka z Islandu

Praha, Ústí nad Labem – Bez knížky na dovolenou? Tak to ani náhodou! A pokud si budete „muset" vařit sami, třeba oceníte i Příručku jadranské snoubenky.

4.7.2012
SDÍLEJ:

Spisovatelka Veronika Černucká na autogramiádě ve svých rodných Teplicích.Foto: Archiv Veroniky Černucké

Dovolená je ideální čas ulehnout s knihou. Dobrá kniha je zkrátka dobrý přítel! Nezklame. Peníze si od vás nepůjčuje, tedy ho nemůžete ztratit. A když už do ní investujete, pobaví.

Svěrák i Hlas jsou radost!

Z letošních novinek v případě „pasivní" zábavy, tedy šetření očí „jen" posloucháním nahrávek čtení, radím hned dvě úžasné audioknihy. Doporučuji z plna hrdla úžasné supraphonské 2CD „Nové povídky" od Zdeňka Svěráka, kteréžto si i autor sám vypráví, a jednu sama herečka Daniela Kolářová. „Je pěkné, ale i trošku posmutnělé, jak zde „nadává na toho svého dědka", který třeba „stále kupuje olejovky v supermarketu, protože jsou levné, ale jíst je nikdy nebude". Mistrovství, čistá literatura, zábava, též kapka dojetí zkrátka krása! Radost.

Za pozornost stojí také jen o málo novější titul hudebníka Ivana Hlase, na jednom jediném CD, audiokniha „Za barevným sklem" (Supraphon, květen 2012). Sám písničkář a autor řady hitů Ivan Hlas zde občas vystřídá ve čtení Ondřeje Vetchého, má to poezii i nostalgii, nuda nehrozí. Také já se bavil!

Hafni dobře pobaví

Ale už ke knížkám samotným, papírovým, k jejichž čtení netřeba baterie (do přehrávače). Tedy pokud si nechcete číst ve stanu při baterce poté, co již rodina spokojeně oddychuje po dlouhém výletu…

Z těch loňských knížek, které ve mně ještě stále doznívají, protože jsem si je užil, zaujaly, doporučuji k vodě i na další cesty kolekci zajímavých povídek moravské autorky Moniky Petrlové „Hafni a další povídky" (Nakladatelství JaS, Praha, 2011).

Mile starosvětská o „prázdninách dětí u dědečka na venkově" je zde jen ta první, ovšem i ona spíš zdánlivě. Poté přijde pointa jakoby „odjinud"! Ale to už se na vás valí další a další příběhy, osudy lidí a lidiček pěkně vymyšlené a napsané; sám jsem je bez dechu prožíval s hrdiny. Zkuste a uvidíte, i na sex zde dojde. Lehce, ale živočišně. Pohledná profesionální novinářka Monika zkrátka umí psát, těším se na její další knížky. Už se prý blíží…

Ještěrky a vraždení

Z poslední doby doporučuji originální český detektivní román „Tajemství sedmi ještěrek" (Moba, Brno, jaro 2012) Tepličanky Veroniky Černucké. Rozhovor s ní jsme již otiskli před její autogramiádou na Casanovovských slavnostech v Duchcově, její spletitý příběh rodinných vztahů, zášti a boje o peníze, který vyšetřuje soukromá detektivka Tara, každopádně není nudné čtení. Od Veroniky Černucké se navíc již 11. července objeví v novinových stáncích brožovaná knížka „Půlnoční rekviem" (opět Moba), na níž se ještě s autorkou určitě „podíváme". Doufám, že mě zase překvapí, pobaví. Je příjemné s jejími knížkami v rukou se bát, stíhat padouchy, usínat s nimi pod polštářem. A hádat, kdo to tentokrát vraždil. Ideální pro sázku v rodinném kruhu, kdo vše odhalí jako první!

Jadranská snoubenka a čuvty

Ovšem jsou zde i knížky zcela nové, které si svou cestu na pulty dobrých knihkupectví a za čtenáři postupně „razí". Ale už podle avíz a „obsahů" znějí jejich témata slibně…

Třeba vtipný román „Příručka jadranské snoubenky" (Motto, červen 2012) z pera Blanky Čechové, kombinující letní lovestory mezi Češkou a Chorvatem s dalmatskými recepty. Věřím, že i recept na dalmatské čufty zde objevím, i když při vzpomínkách na to jídlo ze školní kuchyně právě „odvázaný" nejsem. A to už nepíši o kuchyni na vojně, kde jsem si to dvě léta „užíval". Tak mi snad chuť na balkánskou krmi spraví alespoň nová knížka. Už jsem to s ní i „vymyslel". Dostane ji žena, přeci jen to spíš vypadá na „babské čtení", a mně z ní ráda bude vařit dobroty! Tedy nám, dva synkové jistě lehce exotickými jídly z Evropy nepohrdnou.

Anonymní autor(ka) a Nevinnost

Nevím proč, snad je to spíš otázka sugesce, ale věřím, že v létě nás pěkně zchladí takzvaná „severská literatura". Do ní z aktuálních knížek patří detektivka „Nevinnost" (Moba, léto 2012), novinka od Islanďanky Stelly Blómkvistové (je to ovšem pseudonym).

„To je pravda, takže s určitostí nemůžeme říct, kdo vlastně Stella Blómkvistová je. Autor či autorka píše pod pseudonymem, zůstává po mnoho let tajemná stejně jako její knihy a říká se, že je to jistá veřejně známá osoba Islandu," upozorňuje Johana Turner, spolupracovnice Moby. „Krimi Nevinnost je již několikátou v řadě, která byla přeložena do češtiny. Autorka si získala přízeň čtenářů a tak nakladatelství Moba vydává další detektivní příběh advokátky Stelly Blómkvist v pořadí," dodává Johana Turnerová.

Vše nejlepší paní Kačírková

A kdo rád české detektivky a dává přednost povídkám, protože se snáze čtou, nepohrdne asi ani titulem „Masožravé rostliny" (Moba) se šesti příběhy od osvědčené autorky Evy Kačírkové. Spisovatelka ročník 1937, narozená v Olomouci, je dokonce úcty hodná jubilantka, ve středu 4. července slaví/slavila již 75. narozeniny. Knihu tedy „dostává" od Moby k narozeninám! Má blízko také k drsné detektivní škole amerického autora Raymonda Chandlera, pěkný je i fakt, že má „něco společného" také se zkušeným ústeckým spisovatelem Ladoslavem Muškou. Začala sice psát později než on, „až" v roce 1975, ale oba získali prestižní detektivní cenu Havran za nejlepší detektivní povídku roku. Tedy za rok 1998. Jak slibuje nakladatelství, ve svých nových povídkách Kačírková „jasně vymezuje hranici mezi zločinem a normálním, spořádaným životem".

Autor: Radek Strnad

4.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 13 590 Kč

Uklízeči veřejných prostranství Dělník/ice na údržbu a úklid obce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13590 kč, mzda max. 25500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Starosta obce Černovice u Chomutova vypisuje výběrové řízení na pracovní pozici, , Dělník na údržbu a úklid obce, Jedná se o pracovní poměr na dobu neurčitou, s tříměsíční zkušební dobou., , Předpokládaný nástup: dle dohody, Platové zařazení: 5-6. platová třída podle Nař. vlády č. 341/2017Sb, o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě v platném znění, odměny a prémie za dobře vykonanou práci po zkušební době až do výše 25.500,- Kč HM / měsíc., Místo výkonu: k.ú. Černovice u Chomutova, Pracovní náplň: , - Běžná údržba veškerého majetku obce včetně údržby veřejné zeleně, - Řidič motorových vozidel, - Letní a zimní údržba chodníků, komunikací a veřejných prostranství (pracovní pohotovost), - Obsluha a údržba čistírny odpadních vod , - Součinnost s ostatními zaměstnanci (VPP), - Další pracovní náplň bude upřesněna při výběrovém řízení, Požadujeme: , - Minimální věk 18 let a způsobilost k právním úkonům, - Řidičský průkaz sk. B, C, T , - Trestní bezúhonnost, - Minimální vzdělání - výuční list nebo základní s praxí, - Zdravotní způsobilost odpovídající fyzické práci ve venkovním prostředí, - Manuální zručnost, samostatnost, spolehlivost, zodpovědnost, časovou flexibilitu, - Praxe na obdobné pozici - výhodou, - Praxe při obsluze strojů a pracovních náčiní - výhodou, - Pobyt v obci Černovice či v jejím bezprostředním okolí - výhodou, , Případné otázky Vám zodpoví starosta obce Petr Beran tel. 602 737 978, , Písemná přihláška musí obsahovat: jméno, příjmení, datum a místo narození, státní příslušnost, telefonní kontakt, email uchazeče, datum a podpis uchazeče., Požadované podklady k přihlášce: strukturovaný životopis, kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, výpis z evidence rejstříku trestů max. 3 měsíce starý, souhlas se zpracováním poskytnutých osobních údajů pro účely výběrového řízení., , V případě zájmu o pracovní místo zasílejte přihlášky s uvedenými doklady v zalepené obálce označené: "Neotvírat - výběrové řízení - Dělník na údržbu a úklid obce" nejpozději do 29. 6. 2018 do 12h na adresu Obec Černovice, Černovice 80, 430 01 nebo ji doručte osobně v téže lhůtě.. Pracoviště: Obec černovice, 430 01 Chomutov 1. Informace: Petr Beran, +420 602 737 978.

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč

Montážní dělníci výrobků a zařízení Operátor/ka výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 100. Poznámka: Výběrové řízení se koná v zasedací místnosti Úřadu práce ČR, Polní 683, Klášterec nad Ohří (životopis s sebou)., 1) dne 3.7.2018 v 8,30 hod., 2) dne 3.7.2018 v 11,00 hod., , Místo výkonu práce - BOS Automotive Products CZ s.r.o., U Porcelánky č.p. 786, Miřetice u Klášterce nad Ohří, 431 51 Klášterec nad Ohří 1, , Nabízíme - základní mzda 15000 Kč, variabilní složka 0- 3600 Kč, příspěvek na bydlení 2500 Kč, po zaškolení kvalifikační třída od 500-2500 Kč, firemní doprava, obědové menu od 15-20 Kč - podnikové stravování. Pracoviště: Bos automotive products cz s.r.o., U Porcelánky, č.p. 786, 431 51 Klášterec nad Ohří 1. Informace: Veronika Paučulová, +420 739 246 169.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 25 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Elektrikář provozní a stavební. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: atlantsro@atlas.cz, nebo volat na tel.č.: 606 220 742 v době Po - Pa od 8,00 do 14,00 hod a domluvit pohovor, , Místo výkonu práce - ATLANT spol. s r.o. - provozovna u Elektrárny EPRU II., Prunéřov, 432 01 Kadaň 1. Pracoviště: Atlant spol. s r.o. - provozovna u elektrárny epru ii., 432 01 Kadaň 1. Informace: Martin Bohuslav, +420 606 220 742.

Výroba - Výroba Nástrojař 16 400 Kč

Nástrojaři a příbuzní pracovníci Operátor/ka mechanické dílny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: Lenka.Kondrakova@pulspower.com nebo volat na tel.č.: 474356151 a domluvit pohovor., , Místo výkonu práce - PULS investiční s.r.o., Pražská č.p. 5639, 430 01 Chomutov 1, , Náplň práce - obsluha zařízení pro ohýbání plechů, loupání folií z kovových částí obalů na přístroje, přípravné práce., , Požadujeme - manuální zručnost, pečlivost, praxe ve výrobě a s obsluhou strojů výhodou, , Nabízíme - Mzda: 16 400,- + 10% prémie , 500,- Kč benefity Cafeterie- po 3 měsících, 300,- Kč po 6 měs na živ. pojištění, nebo penzij. připojištění, osobní ohodnocení 0 -4 000 Kč, dotovaná strava, doprava z Jirkova a Chomutova zajištěna. Pracoviště: Puls investiční s.r.o., Pražská, č.p. 5639, 430 01 Chomutov 1. Informace: Lenka Kondráková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stánkový prodej. Ilustrační foto

Celníci vzkazují: Stánkaři musí hlásit prodej rozlévaného alkoholu

Chorvatská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
12

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Vyšel třetí díl průvodce po hrobech slavných Čechů. Čítá i místopis

Severní Čechy - Mimořádným počinem ve světě české knihy posledních let je vydání třetího dílu knihy divadelníka a fotografa Miloše Dvořáka Malý průvodce po hrobech velkých.

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 22. června 2018.

FOTO: Na Chomutovsku filmaři natáčejí záběry pro nový thriller

Chomutovsko - Filmaři mrazivého snímku Poslouchej natáčejí u Prunéřova, Kadaně a Nechranic.

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT