Potkal jste v Kalifornii i Arnolda Schwarzeneggera? Na pamětních deskách, billboardech…
Setkal jsem se se svéráznou propagací jednoho fastfoodového řetězce, která neskrývaně narážela na Arnoldovu minulost. Po městech visely plakáty s gigantickým trojitým hamburgerem hlásající: „Tak velký a tak svalnatý, že by mohl zrovna kandidovat na guvernéra." Co by asi takové propagaci řekli naši politici?

Je tam bída do očí bijící?
V Kalifornii mi kontrasty nepřipadaly důraznější než v Evropě. Potkáte bezdomovce, ale vidíte i davy „chudých" nakupujících v diskontních supermarketech. Jsou tak baculatí, že svůj plně naložený vozík sotva vlečou. A pochopitelně vidíte i luxus a lesk aut či domů těch nejbohatších.

Jak jste řešil jídlo? Bylo rychlé občerstvení to pravé ořechové?
Občas jsem fastfoody využíval. Chtěl jsem poznat život místních obyvatel a to k němu patří. Ale většinou jsem se po hamburgerovém menu necítil moc dobře. Takže nejčastěji jsem si nakoupil v obchodě suroviny a sám si uvařil nějaké jednoduché jídlo. V kempu či na hostelu, podle situace.

Valila by na ně oči!

Kdybyste měl doma Popelku a ta po vás chtěla, abyste jí z Kalifornie přivezl, co vás první praští přes nos, co by to bylo?
Asi bych jí přivezl šišku z Obřího lesa v národním parku Sequoia. Ta mě naštěstí nepraštila přes nos, protože to bych ve zdraví nepřežil, ale šokovala mě svou velikostí. Nemluvím o šiškách sekvojí, ty jsou docela malé, ale místním borovicím se rodí vele-šišky, že se ani nevejdou do ruky. To by Popelka valila oči!

Jsou v Kalifornii ty krásný holky, co o nich zpívají Beach Boys, jak se opalují na plážích? Není to tam jen samá „těžká váha"?
Ale jo, krásný holky tam jsou. Část z nich jsou návštěvnice z Evropy, část mladé Mexičanky, které v Kalifornii hledají lepší živobytí. Ovšem nemůžeme všem Američankám křivdit. Ale pokud na to narážíte, tak je skutečně pravda, že v Kalifornii na první pohled vidíte kolem sebe mnohem více opravdu obézních lidí než u nás.

Sedl jste si před nějakou přírodní krásou „na zadek"? A naopak objevil jste něco zničené, zdevastované, zpustlé?
Absolutně mě dostala hora Halfdome v národním parku Yosemite. Hladká žulová homole, čnící dobrých 1,5 km nad údolím. Vypadá nedostupně, a přesto lze na její vrcholek vyjít. V závěru se musíte přidržovat lan natažených po skále, je to velmi vzrušující. Ale výhled z vrcholku za to fakt stojí.

Bylo něco, co jste nesměl?
V Kalifornii se nesmí na veřejnosti konzumovat alkohol. Neměl jsem s tím sice žádný zásadní problém, ale nebylo moc příjemné, že jsem si nemohl večer koupit pivo a sednout si s ním na pláž.

Zažil jste tam i dobrodružství?
Celá cesta po Kalifornii byla jedno velké dobrodružství. Rozhodl jsem se vyrazit sám a bez auta, jen veřejnou dopravou a stopem. Jenže ani jedno z toho v Kalifornii nefunguje moc dobře. Tak jsem stále řešil ty nejzákladnější problémy, jak se kam dostanu a kde spát. Nejdobrodružnější byla hned první noc na cestě, kdy jsem skončil v jedné okrajové čtvrti Los Angeles na nocleh v kůlně za kostelem s místním mexickým zahradníkem. Byl to milý sympatický starý pán, který se mě ujal a říkal, že jen tak na ulici není bezpečno.

Pět pro, stejně proti

Pět důvodů, proč tam jet?
Uvidíte slavný Hollywood.
Užasnete nad největšími stromy světa.
Vyzkoušíte si proslulé vězení Alcatraz.
Svlažíte se ve vodní tříšti nejvyššího vodopádu Severní Ameriky.
Projdete se po nádherném mostě Golden Gate Bridge.

A ještě pět, proč ne?
Je to daleko, let je dlouhý.
V létě je tam fakt horko.
Nedomluvíte se tam česky.
Na pláži si nedáte pivo.
I přesto hrozí riziko, že se tam budete chtít vrátit…