Leden bude patřit českým filmům. V kinech na Chomutovsku bude mít premiéru hned pět domácích novinek. Na své si přijdou vyznavači různých žánrů, mezi novými snímky bude drama, komedie i thriller.

První z novinek je očekávaný thriller Oko ve zdi podle povídky Ivy Hercíkové, kterou chtěl natočit i mistr hororu Alfred Hitchcock. Snímek má mezinárodní obsazení. Hlavní role se ujal Karel Roden, kromě něj se ve filmu objeví známý německý herec Jürgen Prochnow, kterého mohli diváci vidět například v Šifře mistra Leonarda, jeho krajanka Catherine H. Flemming a slovenská herečka Soňa Valentová. Roden s Flemmingovou ztvárnili milenecký pár na záletech, který si pro jednu ze svých schůzek zvolí opuštěný dům. Při jeho prohlídce je ale někdo uvězní v koupelně a škvírou ve zdi je pozoruje. Když najdou vzkaz, že přežije jen jeden z nich, atmosféra začne houstnout…

Neméně očekávanou novinkou jsou 3 sezóny v pekle, první celovečerní snímek světově oceňovaného režiséra reklam Tomáše Mašína s Kryštofem Hádkem v hlavní roli. Jeho postava byla volně inspirovaná mládím básníka Egona Bondyho, ve filmu se jmenuje Ivan Heinz. Příběh začíná v roce 1947 a hrdinovy je devatenáct let. Utíká z domova i ze školy, aby se vydal za svobodou a uměleckými ideály mezi podobné bojovníky proti konvencím. Žije přítomným okamžikem a vrhá se nadšeně do zničující romance s nezávislou Janou. Komunistický režim však začíná ukazovat svou represivní tvář, zařadí je mezi „živly, které se vyhýbají práci“. Ale pro Ivana a Janu není důležité, co bude zítra a sní o útěku do Paříže. Střet s mocí však přichází tvrdě a nečekaně… Kryštof Hádek byl vybrán mezi „shooting stars“, které se představí na letošním filmovém festivalu v Berlíně. Evropské herecké naděje budou letos oceněny již potřinácté, v minulých letech mezi nimi byli čeští herci a herečky Aňa Geislerová, Jan Budař, Pavel Liška a naposledy v roce 2007 Klára Issová.

Generační komedie Zoufalci vypráví o šestici bilancujících třicátníků. Vědí, co v životě nechtějí, ale zároveň ještě nepřišli na to, co by chtěli. Zatímco první z nich se snaží urputně otěhotnět, druhá pije o něco víc, než je "společensky" přijatelné, třetí zjišťuje, že žije v manželství s neškodným tyranem. O nic lépe na tom není ani trojice mladých mužů - jeden studuje devátým rokem vysokou školu a jeho přítelkyně ho podvádí se svým bývalým, další čeká na příležitost, jak sdělit matce, že je gay a třetí neváhá konzultovat své trable s psychiatrem. Na řadu tak přichází dávný nápad - společný život na statku, po kterém kdysi všichni tak toužili. Vyjde jim tenhle nový pokus o štěstí?

Mrazivá komedie Ireny Pavláskové Zemský ráj to na pohled láká na pohled do soukromí známých disidentů v 70. letech minulého století. Scénář filmu napsala Tereza Boučková a inspirovala se svým vlastním dospíváním v disidentské komunitě. Přestože mají postavy filmu smyšlená jména, pro diváky není tak těžké odhalit, které skutečné osobnosti posloužily jako jejich předobraz. Příběh se točí okolo Marty a jejích dvou dospívajících dcer, které doma nacházejí stále nové náhradní „tatínky“. Zatímco někteří se snaží zvrátit běh dějin a čelí politické zvůli, Marta a její dcery musí čelit následkům, které tyto jejich pokusy u komunistického režimu zákonitě vyvolávají. Svět velké politiky a velkých cílů se tak střetává s každodenní životní realitou. Tereza Boučková vyhrála se scénářem filmu před třemi lety scenáristickou soutěž Sazky.

Drama Stínu neutečeš s Jaroslavou Adamovou a Pavlem Landovským v hlavních rolích vypráví o pátrání mladé právničky Katky po rodinném tajemství, které je ukryto v minulosti. Přijde za ní totiž její osmdesátiletá babička, která se chce rozvést se svým pětaosmdesátiletým manželem. Katka je šokována babiččiným rozhodnutím i její tvrdostí a neústupností. Katka nechce rozbít svou rodinu a snaží se zjistit, co se stalo ve vztahu prarodičů, že to ani celá desetiletí nezahladila.

Kromě pěti novinek budou kina uvádět další čtyři české filmy, které si odbyly premiéru v uplynulých měsících. Vejprtské kino nabídne dobrodružnou komedii Karla Janáka Ať žijí rytíři o dětech rytíře Martina z Vamberka, které musí ubránit hrad proti závistivému sousedovi Albrechtu z Krvenos. V Kadani, Klášterci, Jirkově i Vejprtech poběží snímek 2Bobule, volné pokračování úspěšné filmové komedie, ve které se opět objeví dvojice kamarádů Honza a Jirka. Na komedii Pamětnice o školním srazu bývalých spolužáků po šedesáti letech, na který přijíždí Miluška Bínová, rozhodnutá zjistit, který z jejich spolužáků ji kdysi zničil život, se zájemci mohou vydat do Chomutova nebo do Kadaně. Americko-českou adaptaci známé pověsti o počátcích Přemyslovců Kněžna Libuše uvedou kina v Jirkově a v Klášterci.

Oko ve zdi

Kino Hvězda, Kadaň
8.1., 9.1., 10.1., 20:00

Kino Oko, Chomutov
11.1., 12.1., 19:00

3 sezóny v pekle

Kino Oko, Chomutov
13.1., 14.1., 15.1., 19:00

Kino Hvězda, Kadaň
20.1., 21.1., 17:30, 20:00

Kino Svět, Klášterec nad Ohří
21.1., 22.1., 17:30, 20:00

Kino Jirkov
28.1., 15:00, 17:30, 19:45

Zoufalci

Kino Svět, Klášterec nad Ohří
13.1., 19:00

Kino Oko, Chomutov
23.1., 18:00, 24.1., 19:00

Kino Hvězda, Kadaň
29.1., 30.1., 31.1., 20:00

Zemský ráj to na pohled

Kino Svět, Klášterec nad Ohří
14.1., 15.1., 19:00

Kino Hvězda, Kadaň
22.1., 23.1., 20:00

Kino Oko, Chomutov
29.1., 19:00, 30.1., 18:00, 31.1., 19:00

Stínu neutečeš

Kino Jirkov
21.1., 15:00, 17:30, 19:45