Jestli byl kulturní život v Jirkově přes zimu příjemný houslový part, teď spustí celý orchestr. Na neděli 30. dubna je naplánované zahájení kulturní sezony, a když se přidržíme srovnání s hudbou, její notový záznam je hustě popsaný hned od prvních slok.

Začínáme na Červeném Hrádku

Samotné zahájení sezony je zároveň první velkou akcí v kalendáři Kulturního vzdělávacího a informačního zařízení (KVIZ). Na Červeném Hrádku je na neděli připravený program na celé odpoledne, sezonu zahájí slavnostní salvou chomutovští ostrostřelci.

Už od desáté hodiny dopoledne bude možné si prohlédnout znovuotevřený Rytířský sál, který se po staletích dočkal kompletní restaurátorské obnovy.

Od jedné hodiny pak budou na nádvoří zámku prodejní stánky, budete moci obdivovat zručnost řemeslníků nebo si poslechnout příjemnou muziku. Nejprve to bude Big Band Zdeňka Tölga, později odpoledne pak oblíbení folkoví Nezmaři. Děti se mohou těšit na pohádku s Ferdou Mravencem a Broukem Pytlíkem a pro celou rodinu jsou nachystaná tři vystoupení tanečnic Bolly Ladies. Součástí programu je i vernisáž výstavy Trocha pohody malíře Eduara Bárty.

Vrcholem pak bude večerní koncert houslového virtuosa Jaroslava Svěceného s klavíristou Václavem Máchou právě v Rytířském sále.

Novinka v kalendáři: Ostrovní párty!

Červený Hrádek v JirkověHned v květnu čekají Jirkovany dvě velké akce pod širým nebem. V sobotu 13. května to bude Myslivecký den na Červeném Hrádku, v rámci níž se mohou těšit na výstavu psů loveckých plemen, přehlídku trofejí či ukázky vábení zvěře. Jen o týden později se zaplní areál u knihovny, kde je v rámci tradičního festivalu Kludského zahrada připravený mix hudby, divadla a zábavy pro děti i dospělé.

Na červen si KVIZ připravil jednu zajímavou novinku. Využije loni zpřístupněného ostrůvku na zámeckém rybníce a uspořádá tam odpolední párty. „Bude to takový příjemný letní piknik s živou bluesovou hudbou a smyčcovým kvartetem," prozradil ředitel KVIZu Bedřich Fryč. Ostrovní párty se bude konat v neděli 18. června.

V druhé polovině června se Jirkov zapojí do projektu Města čtou, na léto je plánovaný také koncert Wabiho Daňka. Kouzlo večerního zámku si budou lidé moci vychutnat během srpnové Hradozámecké noci.

A v kalendáři samozřejmě zůstaly stálice, které každý rok navštěvují tisíce lidí. Mistrovství ve svíčkové (2. září) bude letos zřejmě rozšířené o další pódium a o hlavní kapele na Hornickou pouť (9. září) už Jirkované spekulují od zimy.