Nový rok se přihlásil o slovo a s ním i tradiční i nové regionální kulturní akce. Na co se můžete tento rok těšit a jaké změny v kulturních programech na vás čekají?

Chomutov: Otevřeno, divadlo par excellence

Město se soustředí pro letošek nejvíce na multižánrový festival Otevřeno. Ten má na chomutovské kulturní scéně už pevné místo, neboť letos proběhne už pojedenácté. Během předchozích let, kdy organizátoři hledali jeho optimální tvář, se podoba festivalu ustálila - akce nabízí návštěvníkům osvědčený mix divadelní i hudební tvorby, která většinou nepatří do středního proudu a nebude tomu jinak ani letos. Tento ročník představí řadu výrazných osobností či souborů v Městském divadle a jeho okolí - v Kulisárně i Hřebíkárně. „Letos bude ale menší změna, Otevřeno se bude konat dva víkendy po sobě na začátku června, navíc se prakticky překrývá se Dnem dětí, a tak je jisté, že i tato skutečnost se promítne do programu. Nechte se překvapit," usmívá se Věra Flašková, jednatelka společnosti Kultura a Sport.

Za zmínku stojí i letošní bohatý divadelní program, který přivítá třeba Ivanu Chýlkovou a Evu Holubovou. Obě herečky si spolu zahrají ve hře Klára a Bára, a to 23. ledna. Těšit se můžete ale třeba i na Jířího Bartošku v představení Moje hra 25. února.

Klášterec: změna pro lidi

Jaroslav Svěcený se představí v pátek 29. listopadu v Divadle Šumperk společně s hercem Janem Přeučilem v projektu Gala pro Gogola. Klášterec čekají letos výraznější změny v pojetí jejich dvou nejvýznamnějších kulturních akcí, Promenád a Hudebních pramenů. „Zářijové Promenády tentokrát nebudou jen v lázeňském areálu. Chceme je rozšířit po celém tzv. „kláštereckém trojúhelníku," takže zábava bude na návštěvníky čekat nejen kolem Evženie, ale i po celém parku až po náměstí," vysvětluje ředitel kláštereckého zámku Petr Hybner. Proč? „Jednak chceme dostat tuhle událost více mezi lidi, jednak je letos trochu i omezený rozpočet. Proto se místo na řadu známých jmen budeme soustředit více na celkový program," uvádí ředitel. Letošní Promenády tak budou mimo muzikantů hostit i umělce a doprovodný program. Vše navíc bude ve stylu první světové války. „Tento rok to bude sto let od jejího zahájení, takže Promenády budou v tomto duchu," vysvětluje Petr Hybner. Návštěvníky mimo tradičního koncertu tak čeká lidová zábava, nebudou chybět třeba ani pivní slavnosti.

Více zábavy pro každého

I Klášterecké hudební prameny se letos chtějí více otevřít veřejnosti. Mimo klasického nádvoří zámku se počítá i s využitím prostor letního kina. Hudební produkce má letos přilákat fanoušky nejrůznějších žánrů. „Pozveme více modernějších a populárních kapel, takže nebude jen klasika. Každý si přijde na své," vysvětluje Hybner.

Kadaň: Mnoho piva, ještě více muziky

Monkey Business Kadaň letos láká hlavně na hudební pecky. Jedenáctý ročník hudebního festivalu Vysmáté léto tentokrát nabídne nově Tři sestry a Monkey Business. „Už v minulosti jsme je chtěli, ale většinou jeli v té době nějaké turné. Sestry dokonce měly vlastní festival, takže to nešlo dost dobře udělat," vysvětluje Luboš Šamonil, jeden z organizátorů akce. Letos ale bude chybět kapela Kryštof. „Oni mají tou dobou tentokrát už své turné, ale podařilo se je nám dostat do města na konci února, takže dvaadvacátého od sedmi v Orfeu," říká Šamonil. Koncert je už prakticky vyprodaný, posledních lístků by mělo zbývat už jen velmi málo. Žádné zásadní změny festival nechystá. „Máme stabilní sedmitisícové publikum, soustředíme se teď už co možná nejvíce na program. Možná letos změníme pivovar, což by se v dobrém promítlo do doprovodného programu, ale ještě nevíme jistě," přemýšlí Šamonil. Za zmínku ale stojí i Mandrage, kteří rozpohybují Kadaň 12. dubna.

Více dětí, přesun do sucha

Novinky letos také čekají na návštěvníky Císařského dne. Na slavnostech se budou tentokrát podílet i děti z kadaňského Šuplíku, které obsadí městské hradby a další prostory hradu. „Pravděpodobně budou mít připravené věci pro zábavu ostatních dětí, ještě ale uvidíme," říká správce kláštera Jan Milota.

Změna se nevyhne ani Masopustu. Jarní oslavy se přestěhují z kláštera na kadaňské náměstí. „V tomto ročním období se občas při oslavách rozpršelo a areál kláštera se tak i díky počtu návštěvníku nepěkně rozbahnil. Letos tedy slavíme na náměstí, kam se navíc vejde i více lidí," zdůvodňuje situaci ředitel kadaňské kultury Jan Losenický. Své místo na kadaňském kulturním výsluní si velmi rychle vybudovaly i místní pivní slavnosti. „Tento rok v létě na příchozí čeká deset malých pivovarů, od každého budou dva druhy piva," těší se Losenický. Zájem o tyto slavnosti je totiž enormní předminulý rok „malá ochutnávka piv" přilákala téměř 800 lidí; takový úspěch dal jasně najevo, že z pivních slavností se má stát tradice. „Je to tak, tuto akci bychom rádi brzy nazývali tradiční," směje se Losenický.

Pro náročné posluchače je letos ale i připraven Carvin Jones. Známý americký bluesový zpěvák a kytarista vystoupí v Orfeu 20. března.

Jirkov: Lovečtí psi a pouť

Nejvýznamnější kulturní akce v roce 2014 budou podle ředitele jirkovské kultury Bedřicha Fryče pouť a výstava psů loveckých plemen. „Podzimní pouť představuje každoroční tradici, letos se na ní nic nemění z hlediska organizace, za zmínku ale určitě stojí to, že se nám podařilo se dohodnout se skupinou Wohnout," říká Fryč.

Letošní ročník výstavy loveckých psů spojí své síly s chomutovským Rodinným zápolením, a tak některá z discplín Kozy Rózy a Rozmarýnka bude probíhat při této události. Jinak se lze těšit na stovky výstavných psů. „Snad se nám podaří, aby byl letošek mezinárodní a přijeli tak chovatelé i ze zahraničí. Vypadá to zatím nadějně," hodnotí Fryč.