Dvě zámecké komnaty na Červeném hrádku se proměnily v les. Skoro přesně takový, jak ho znají diváci z filmu Kuky se vrací, včetně většiny filmových hrdinů a hospody kapitána Hergota uprostřed sálu. Vše je připraveno pro sobotní zahájení pohádkové výstavy.

Hrdinové v bramboře


„Lepší výstavu jsem neviděl. Pro dětského diváka to bude opravdový zážitek,“ nešetřil slovy chvály ředitel KVIZu Bedřich Fryč. „Zpočátku měl Jan Svěrák pochybnosti, zda se zámek pro výstavu hodí, ale nakonec to tu jeho tvůrčí tým předělal k nepoznání. Působí to vážně jako v lese,“ uznale dodává ředitel.

Výstava je poskládána z loutek, kulis a bizarních aut, které si ve filmu skutečně zahrály. Některé scenérie je možné pozorovat ze dvou brambovitrin: dvou obřích brambor, kde jsou uvnitř nasvícené pohádkové postavičky v akci. Diváci se na ně mohou dívat ze všech možných úhlů.

Ačkoli se oficiální zahájení chystá na sobotu, výstavu už některé děti z Chomutovska viděly. Od středy tam pouštějí alespoň školní kolektivy.
Ostatní návštěvníci zámku zatím mohou alespoň kupovat suvenýry, připomínající Kukyho dobrodružství. V recepci prodávají plyšáky medvídka Kukyho i kapitána Von Hergota a také trička, placky a knihy.

Bábovka v barvě Kukyho


Aby měly děti i dospělí zážitek, co největší, mohou si po výstavě zajít do restaurace, kde je připraveno Kukyho menu (více v infoboxu). „Kdo se prokáže vstupenkou z výstavy a objedná si něco z menu, dostane navíc zdarma růžovou minibábovku,“ přislíbil Fryč. „Růžová je poleva i těsto, kuchaři se snažili přesně trefit odstín, jaký má Kuky,“dodal.

Výstavu na zámku zahájí 9. října ve 14 hodin režisér Jan Svěrák a otevřená bude do 26. listopadu. Doprovázet ji má promítání Filmu o filmu Kuky se vrací. Kvůli náročnosti stěhování jednotlivých exponátů se zřejmě jedná o jednu z posledních výstav rekvizit z filmu. V Ústeckém kraji je jediná.

Kukyho menu v zámecké restauraci

–Kukyho minidobrota, což je malá růžová bábovka (10 Kč)
– Hergotovy šišky se strouhankou (40 Kč)
– Luxusní zaječí bobky ve zmrzlém kabátku, což je vanilková zmrzlina s rozinkami a se šlehačkou (45 Kč)
– Nakládané mravenčí larvičky (čili špagety s mletým masem za 65 Kč)
– Anuškův bramborový placák s kuřecím masíčkem (domácí bramborák s kuřecí směsí za 79 Kč)