Na víkendových výletech po hřebenech Krušných hor nemůžeme přehlédnout vystavené minerály ve vitrínách u vchodů do muzea, zámku, hradu či informačního centra. Málokdo ví, že jsou Krušné hory jedním z nejbohatších nalezišť drahých kamenů v České republice, a tak ani netušíme, že se nejedná jen o běžné suvenýry.


Mistr Jiří Lipka


Na nádvoří zámku v Klášterci nad Ohří se za malou prodejnou korálků a suvenýrů z barevných kamínků ukrývá dílna mistra brusiče drahých kamenů z Krušnohoří. Jiří Lipka pracuje ve své dílně na zámku již 15 let. Nástroje, které ke své práci používá si vyrobil sám, a tak jeho dílna vypadá jako místo z minulého století.


„Vztah ke kamenům jsem měl už od dětství, sbíral jsem je a sbírám po celých Krušných horách. Máma říkala, že jsem se narodil s kameny v kapse. Snažil jsem se zdokonalit vzděláním úpravy nerostných surovin na Hornické průmyslovce v Duchcově, a po té jsem pracoval řadu let jako mistr na Měděnci na šachtě,“ vyprávěl Lipka.


Vzácné řemeslo – mistr brusič drahých kamenů se zřejmě nedá naučit žádným školním systémem. Patří k němu i výstup do hor, umění rozpoznat, vidět a vnímat vzácné minerály, a pak teprve zpracovat v klenot.


„Chodím do hor, hledat po skalách vzácné kameny o samotě. Nejprve odkryji drny, a když vidím odštěpky, tak začnu kopat. Jako na houbách. Potom urovnám půdu tak, abych svým zásahem nenarušil přírodu.“


Mistrovské umění Jiřího Lipky vyhledávají zákazníci – sběratelé z Německa, Rakouska, Brazílie a dalších míst. Vytvořil řadu plaket pro hokejisty, zápasníky i vojáky nebo pro církev repliku kříže z Karlštejnské kaple. Na zámku v Klášterci probíhá každé léto výstava drahých kamenů, které najde a opracuje.


Mašiny, které si Jiří Lipka vyrobil sám jsou litinové kotouče, na kterých brousí kameny práškem karborundum smíchaným s vodou, který se po té ještě dvakrát brousí. Jednou nahrubo, po té najemno a třetí fází je leštění. Dávný sen, kterým je tesání do kamene si ještě nesplnil, nenašel prý na to ještě čas.


Achát - perla Krušných hor

Naleziště drahých kamenů v českých horách jsou chudší nežli Krušné hory, jejichž nejvzácnějším klenotem, který se nachází pouze na zdejších hřebenech je achát „červená halže“/ existuje i achát – černá halže /. „Na české straně Krušnohoří je to jediné naleziště na světě. Jsou to vynímečné hory ve kterých se nachází achátovina v mnoha druzích, například ametyst, chalcedon a další.


Na německé straně je řada lokalit, kde se najdou také drahé kameny, někdy i hezčí a vybarvenější, ale oni to neumí profesionálně zpracovat.
V Doupovských horách se nachází pouze vyvřelina čedičová a krystalky augitu amfibolu. V Podkrkonoší v melafíru najdeme jen achátové pecky z části s kalcitem a v Jeseníku téměř nic.


Oko amatéra by zřejmě vzácné poklady ukryté ve skalách Krušných hor nenašlo, ale vědomí, že se tam ukrývají jistě potěší.

Autorka: Jana Vlčková