Na začátku července bude Klášterec nad Ohří hostit hudební festival Klášterecké hudební prameny. Je to již sedmým rokem jediný festival, který spojuje koncerty pro veřejnost s houslovými kurzy pro studenty hudebních škol. Na tiskové konferenci k festivalu to řekl jeho umělecký ředitel a houslový virtuos Jaroslav Svěcený.

Devatenáct dětí z České republiky, Británie a Německa bude mít každý den houslovou hodinu, večer si společně s veřejností užijí koncerty na nádvoří zámku. „Nejmladšímu účastníkovi je osm let, je to Angličan, který studuje na pařížské konzervatoři. Nejstaršímu je 21 let, je to student klášterecké Základní umělecké školy, který letos absolvoval konzervatoř,“ řekla bývalá ředitelka ZUŠ Zora Kutálková, která se o studenty kurzů v Klášterci stará.
Svěcený bude studenty motivovat k dobrým výkonům také věcnými odměnami. „Ten nejlepší dostane špičkový mistrovský smyčec od houslaře Jana Pecla za 25.000 korun. Další dostanou krásné futrály nebo struny,“ řekl houslista. Pro děti je podle něj odměnou i to, že si na absolventském koncertě většinou poprvé zahrají s velkým orchestrem.

Každý večer od 1. do 10. července si hudební festival užije i veřejnost. „Program je namíchán nejen klasicky, ale také hodně multižánrově. Snažili jsme se, aby se přiblížil širokému spektru posluchačů, ale aby si udržel svoji tvář,“ uvedl Svěcený.

Do Klášterce tak v červenci zavítá jedna z nejlepších českých cemballistek Monika Knoblochová, český trumpetista Vladimír Rejek nebo jeho francouzský kolega Guy Touvron, který v Česku v létě odehraje jen dva koncerty, jeden v Praze a druhý právě v Klášterci. Dorazí také jeden z nejlepších cikánských orchestrů na světě Cikánski diabli. „Mají to nejen od přírody dané, jak je to běžné u jejich etnika, ale také mají všichni klasické hudební vzdělání,“ popsal kvality orchestru Svěcený.

Především širší veřejnost by měl nalákat koncert zpěváka Daniela Hůlky s kytaristou Lubomírem Brabcem, vystoupení Radima Hladíka s Blue Effectem nebo podle Svěceného netradiční koncert Leony Machálkové. Návštěvníci festivalu budou mít ve sváteční den 6. července možnost prohlédnout si na vlastní oči výrobu houslí. Přijede ji do zámeckého renesančního sálu předvést houslařská škola v Chebu.

Všechny večerní koncerty by se měly konat pod širým nebem. Pokud počasí nebude příznivé, mohou je pořadatelé přesunout do kostela Nejsvětější Trojice. Počasí by mohlo ovlivnit i návštěvnost. Na zámeckém nádvoří si koncerty může poslechnou více než 500 diváků, do kostela by se jich vešlo jen něco přes 300. Vloni si koncerty přišlo dohromady poslechnout asi 1580 lidí.